Kvalitní spánek má v našem životě velmi důležitou úlohu. Pokud dlouhodobě špatně spíte, projeví se to nejen na vaší náladě, výkonnosti a aktivitě, ale také na vašem zdraví. Vědecké studie například prokázaly velkou souvislost mezi kvalitou spánku a kvalitou trávení.
Spánek a trávení
Vztah mezi spánkem a trávicím procesem je mnohem užší, než si mnoho lidí myslí. Potíže se spánkem často vedou k takovým zažívacím problémům, jako je například přílišné nadýmání, průjem, zácpa či špatné vstřebávání živin z potravy. Během spánku totiž naše střeva a trávicí soustava neustále pracují, a pokud není spánek dostatečný nebo probíhá za nevhodných podmínek, trávicí soustava nepracuje tak, jak by měla. Pokud jde o to, kdy je vhodné naposledy před spaním jíst, je to velmi individuální. Obecně platí, že spát bychom neměli jít ani hladoví, ale ani přejedení. Večer se nedoporučuje konzumace příliš těžkých a dráždivých jídel, která jsou například hodně kořeněná, a alespoň dvě hodiny před ulehnutím do postele byste rovněž neměli pít kávu, čaj či kolové nápoje.
Jaká poloha je nejvhodnější?
Pokud jde o to, v jaké poloze je nejlepší spát, jako ideální se pro naše trávení většinou uvádí poloha na levém boku, která je pro naše tělo vzhledem k jeho anatomii přirozenější. V této poloze naše orgány, především žaludek a slinivka, visí přirozeně dolů a nemusí překonávat problémy, které jim způsobuje poloha na opačném boku. V tomto případě se totiž žaludeční šťávy mohou vracet směrem k jícnu a způsobovat například pálení žáhy. Podobným způsobem tato poloha pozitivně působí i na dýchací cesty, které jsou přirozeně otevřené, a také na naše vyprazdňování, neboť gravitace usnadňuje průchod strávené potravy našimi střevy. Během noci tak natrávená potrava snadno sestoupí až do tračníku, což je přínosné pro pravidelné ranní vyprazdňování.
Fotografie: Pixabay