Pokud rádi spíte na levém boku, měli byste vědět o možných dopadech této pozice na vaše zdraví. Někteří si tím akorát přivolávají nebezpečné problémy.
Spánek je velmi důležitý faktor, který má vliv na celkové zdraví lidského těla. Je proto důležité, abyste dbali na jeho dostatečnou kvalitu – tu ovšem může mimo jiné ovlivňovat také spánková poloha. Nyní se polemizuje o tom, zda je lepší spát na pravém boku, či levém, přičemž v některých případech může být dle lékaře Raje Dasgupty dokonce levá strana spojována s řadou nebezpečných důsledku.
Spánek na levém boku a jeho dopad na lidské zdraví
Ačkoli existuje jen málo studií, které by dokázaly potvrdit, která strana je pro spánek nejvhodnější, zavrhuje se především ta levá. Pokud si totiž lehnete na levý bok, určitým způsobem tím ovlivňujete elektrickou aktivitu srdce (EKG) a vyvíjíte na něj určitý tlak, který pak vede k posunům orgánu, vysvětluje dále doktor Dasgupta. Naopak spánek na pravém boku tento faktor nijak neovlivňuje a srdce v této poloze zůstává na místě s tenkou vrstvou tkáně mezi plícemi.
V obou případech však nelze říci, že by měl spánek na tom či onom boku určitý vliv na zdraví vašeho srdce nebo ještě hůř způsoboval jeho poškození. Jak ovšem uvádí server Healtlhine, skutečným problémem by mohl být spánek na levém boku pro lidi s městnavým srdečním selháním, kteří při něm často hlásí nepohodlí a potíže s dýcháním. Pokud však žádnou nemocí ani jinými problémy netrpíte, nemusíte se bát možných rizik.
S nepříjemným chrápáním je jednou provždy konec. Pomůže i spánek na boku a omezení alkoholu
Existují také spekulace o tom, že naopak spánek na pravém boku může tlačit na tzv. dutou žílu, která vede krev do pravé strany vašeho srdce. Opět však žádná studie ani jiné testy nepotvrdily, že by se něco takového u lidí skutečně dělo. Ovlivnit pak může spánková poloha i činnost žaludku – proto je dobré při bolestech a nadýmání ležet na levém boku. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali o tom, jak se zbavit nepříjemného chrápání.