Možná jste tento termín ještě nikdy nezaslechli, ale jakmile si o spánkové apnoe něco přečtete, nejspíš vás trošku vyděsí.
Spánková apnoe je charakterizována částečným nebo úplným uzavřením horních cest dýchacích, když člověk spí. Tento stav přeruší dýchání dokonce i na více než na 10 sekund. Je to porucha, která v noci způsobuje časté dýchací pauzy. Může mít dost závažné následky pro tělo. Hodně lidí o tom vůbec neví, a tak, když ji mají, zůstává dlouho neléčená, říká lékařka Janet Hilbert.
Příznaky spánkové apnoe
Mezi nejčastější příznaky této nemoci patří:
- nadměrná ospalost během dne,
- dušení nebo chrápání během spánku,
- neklid během spánku,
- problémy s usínáním,
- buzení i bez budíku.
Rizikové faktory
Poruchy spánku mohou ovlivnit kvalitu života těch, kteří jimi trpí. Nadváha a obezita je považována za hlavní rizikový faktor. Obézní lidé totiž tvoří až 70 % pacientů s touto diagnózou.
Také lidem, jež jsou touto poruchou postiženi, je většinou více než 65 let. Muži jsou této poruše více vystaveni než ženy. U žen ale riziko této poruchy zvyšuje menopauza.
Důsledky spánkové apnoe
Pokud zůstává spánková apnoe ignorována nebo neléčena, může to vést ke vzniku určitých onemocnění, jako jsou například:
- vysoký krevní tlak,
- srdeční selhání,
- poruchy srdečního rytmu,
- cévní mozková příhoda,
- diabetes typu 2.
Aby se těmto onemocněním předešlo, je doporučováno začít s léčbou ihned po zjištění prvních příznaků.
Léčba spánkové apnoe
Léčba je především zaměřena na snížení epizod hypoxie. Během ní se hladina kyslíku v krvi snižuje, což pomůže postižené osobě obnovit dýchání. Existuje možnost chirurgické operace, ale pouze pokud je apnoe způsobena anatomickými faktory, jako je třeba abnormální velikost mandlí.
Zdroj: MedicalNewsToday