Ačkoli se spánková paralýza může jevit jako skutečná noční můra, všechno jsou to jen halucinace, kdy vaše mysl stále sní a tělo ještě spí. Prevencí je vyvarovat se stresovému životnímu stylu.
Představte si, že se v noci probudíte prudkým leknutím, chcete vstát, ale z nějakého neznámého důvod to nejde. Vaše tělo neposlouchá signály, které mu vysíláte ze svého mozku. Ocitnete se zcela vzhůru, ve tmě, aniž byste věděli, proč nebo co vás drží na posteli úplně nehybně. Právě procházíte spánkovou paralýzou, poruchou, jež zhmotní vaše nejhorší noční můry, říká lékař Raj Dasgupta.
Neznámá postava v místnosti
Najednou si všimnete, že se něco hýbe ve tmě, přímo v jednom z rohů místnosti. Nedokážete se hýbat, ale ani odpoutat zrak. Vyděšeně sledujete, jak se ta podivná postava pomalu blíží k vaší posteli. Přirozenou reakcí je křik a snaha požádat o pomoc. Křičet ze všech sil, aby vám partner, co spí vedle na posteli, nebo někdo, kdo vás uslyší, pomohl. Vaše rty se ale zdají zapečetěny.
Nejste schopni artikulovat žádná slova ani vydávat zvuky. Krátce nato si začnete všímat, že jste zadýchaní, najednou se dusíte, jako by vás něčí ruka chytila za krk a nedovolila vám dýchat. Najednou v panice vše zmizí. Znovu získáte kontrolu nad svým tělem, normálně dýcháte a přemýšlíte, jestli všechno, co jste zažili, nebyla jen noční můra.
Může za to ďábel nebo démoni?
Zní to jako děsivý příběh, že? Bohužel je to realita, jež trápí mnoho lidí na světě. Tyto typy zážitků jsou zcela normální pro ty, kteří trpí spánkovou paralýzou. Porucha je bezpochyby jednou z nejděsivějších, přestože má velmi jednoduché vysvětlení. Než ji věda začala studovat, lidé dali volný průchod své představivosti, když se ji snažili vysvětlit.
V minulosti neexistovala žádná vědecká teorie, která by vysvětlila „paranormální“ situace, jako je tato, takže byly obvykle připisovány nadpřirozeným nebo božským bytostem. Podle očekávání bývali protagonisty těchto zážitků ďábel nebo démoni. Naštěstí dnes mají tyto noční můry ověřený vědecký základ. Co se tedy vlastně děje?
Blokuje vás váš mozek
Spánkovou paralýzou trpíme, když je naše mysl vzhůru, ale naše tělo stále spí. Může k ní dojít jak při usínání, tak při probouzení, což je nejčastější situace, kdy se tento typ poruchy vyskytuje. Přibližně 90 minut po usnutí se dostáváme do spánkové fáze REM (rapid eye movement), což je doba, ve které se nám s největší pravděpodobností zdají sny.
V této fázi náš mozek brzdí pohyb většiny našich svalů, aby nám zabránil nechtěně se zranit při snění. To vysvětluje tělesnou paralýzu. Když se probudíme, mozek obvykle znovu aktivuje naše svaly, nicméně během spánkové paralýzy jsou neurotransmitery, které blokují svaly, stále aktivní.
Neznámé postavy jsou jen halucinace
Co ty strašidelné tvary, které vidíte pohybovat se kolem nás? Naštěstí pro vás, i když vypadají velmi reálně, jsou to jen halucinace. I když si myslíte, že jste při vědomí, vaše mysl stále sní, proto se vše zdá tak skutečné. Dobře, už víme, co se děje, ale jak potom můžeme zastavit to šílenství? Abyste se těchto epizod zbavili, musíte se vyvarovat stresujícímu životnímu stylu, popřípadě nechat všechen stres za sebou. Snažte se při usínání na nic nemyslet.
Zdroj: Healthline