Čištění uší je často diskutovaný úkon, který však stále řada lidí provádí špatně. Je tomu zejména proto, že pro to volí špatnou metodu, říká lékařka Deborah Weatherspoon.
Je vcelku pravděpodobné, že už jste někdy ve svém životě zažili situaci, kdy jste si při čištění ucha zatlačili maz zpět do zvukovodu. Ačkoliv to v ojedinělých případech nemusí tolik vadit, opětovným vměstnáváním mazu do ucha může dojít k vytvoření tzv. zvukové zátky, která dočasně snižuje sluch. Abyste podobným nepříjemnostem a přidruženým zdravotním rizikům předešli, je nutné volit pro čištění uší šetrnou metodu.
Kdy vám vadí ušní maz?
Ušní maz se tvoří bez rozdílu všem lidem a plní řadu důležitých funkcí. V tenké vrstvě je v uchu velmi přínosný – chrání totiž ušní bubínek před vnikem nežádoucích vnějších vlivů, jako jsou nečistoty a bakterie. Napomáhá také správnému přenosu zvuku a v neposlední řadě ztěžuje vniknutí případným vetřelcům z řad hmyzu (možná se vám také stalo, že se vám do ucha pokoušela vletět moucha, nebo jiný hmyz, avšak nepodařilo se jí to).
Při normální produkci je tedy ušní maz prospěšný a nijak vás neomezuje. Problém nastává v případě, kdy se ho tvoří příliš. V takové situaci může dočasně snižovat kvalitu sluchu, přičemž vás uši mohou i nepříjemně svědit či bolet. Úměrně ke zvýšenému množství ušního mazu byste měli zvýšit četnost čištění uší, avšak jen správnými metodami. Při použití například vatových tyčinek si maz ve většině případů pouze zatlačíte hlouběji do ucha.
Jak si uši šetrně vyčistit?
Nejběžnější metoda čištění uší je za pomoci zmiňovaných vatových tyčinek, avšak většina lidí provádí čištění za pomoci tohoto nástroje špatně. Tyčinku byste neměli vložit do ucha a snažit se vydolovat zbytky mazu za každou cenu – vždy byste měli jednat šetrně a v případě tyčinek maz „namotávat“ na vatu jejím otáčením. Nikdy byste neměli tyčinku strkat hlouběji než do zevního zvukovodu. V opačném případě riskujete poranění bubínku, infekci či poranění sluchových kůstek.
Mnohem bezpečnějším a zároveň šetrnějším způsobem čištění je použití směsí olejů určených k čištění uší, které zakoupíte přímo v lékárně. Do ucha kápnete jednu až dvě kapky a necháte působit asi pět minut, poté jim umožníte z ucha přirozeně vytéci – nic nedočišťujete, pouze si můžete kapesníkem usušit zevní část ucha. Místo kapek se také doporučuje jedna či dvě kapky peroxidu vodíku. Ovšem asi největší sázkou na jistotu je v případě potřeby vyčištění uší od Otorinolaryngologa.
Zdroj: Healthline