Špatné stravovací návyky aneb 5 složek, které by neměly ve vaší stravě chybět

Světová zdravotnická organizace potvrdila, že jedna z každých šesti úmrtí je způsobena rakovinou. V roce 2017 bylo zjištěno, že počet nových případů rakoviny dosáhl přibližně 1,7 milionu. Ve stejném roce zabila rakovina více než 600 000 lidí.

Pravděpodobně nebudete ohromeni, pokud uslyšíte, že největší vinu na tomto onemocnění nesou špatné stravovací návyky, zlozvyky, jako je kouření, nadměrné množství alkoholu, nedostatek pohybu, stres, pravidelné ponocování, nedostatek spánku, nadváha a obezita, toxiny z ovzduší, vody, půdy a genetické predispozice.

Jak již bylo řečeno, stravovací režim hraje jednu z nejdůležitějších rolí v prevenci rakoviny. Vyvážená strava a pravidelný pohyb může eliminovat dva rizikové faktory. To jsou obezita a nadváha. Podívejte se, které z živin a vitamínů vám mohou pomoci předcházet rakovině.

Kurkumin

Kurkumin je aktivním prvkem kurkumy, která má jasně žlutou barvu a výraznou chuť. Oblíbená je v indických pokrmech. Podle studií má kurkumin velmi silné protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti. Osvědčil se v léčbě rakoviny žaludku, kůže, prsu a střev.

Polyfenoly

Polyfenoly jsou rostlinné chemické látky, které jsou označovány jako protizánětlivé látky a antioxidanty. Některé průzkumy ukazují, že pití zeleného čaje, který je průkopnickým zdrojem polyfenolů, může zcela snížit nebezpečí různých typů rakoviny. Týká se to zejména rakoviny slinivky, vaječníků, jícnu, močového měchýře a prsu.

Vitamíny A, C, E

Jedná se o silné antioxidanty, které zbavují tělo škodlivých volných radikálů. Volné radikály mohou poškodit části buněk, včetně buněčných filmů, DNA a proteinů. Tito tři mušketýři by tedy ve vaší stravě rozhodně chybět neměly.

Omega-3 mastné kyseliny

Bylo zjištěno, že ženy, které důsledně konzumovaly EPA a DHA, dva typy omega-3, měly nižší výskyt rakoviny prsu než ženy, kterým omega-3 mastné kyseliny ve stravě scházely. Mimo jiné jsou i výtečnou prevencí proti kardiovaskulárnímu onemocnění.

Vitamín D

Výzkum potvrdil, že jedinci s normální hladinou vitamínu D čelí nižšímu riziku onemocnění rakovinou. Jak jste na tom s tímto vitamínem zjistíte u lékaře, po odběru krve. Určitě stojí za to, si to zjistit. Drtivá většina populace má vitamínu D žalostně málo. 90% vitamínu D pochází ze slunečního svitu, dále je pak možné získat jej ze stravy (vaječné žloutky, sýr, játra, mastné ryby,obiloviny, pomerančová šťáva, mléko) nebo pomocí potravinových doplňků.

Obrázky: pixabay.com