Z pohledu zdraví a občasného sportování je každý typ pohybu přínosem. Ovšem pokud se člověk věnuje určitému typu sportu aktivně, často, pravidelně, pak lze skutečně rozlišovat mezi tím, že jeden může být zdravější, než jiný. Například se ví, že pálkové sporty mohou způsobovat tělesné/svalové dysbalance. Stejně tak hokej či florbal.
Stává se to proto, že člověk dlouhodobě zatěžuje jednu stranu těla víc, než druhou. Totéž by platilo o jízdě na koloběžce, pokud byste pravidelně nestřídali nohy při odrážení. Pokud se však nevěnujete těmto sportům profesionálně či abnormálně často, nic hrozného vám nehrozí. Tělesné dysbalance ze sportu pak může vyvážet doplňkové cvičení, výtečná je například jóga.
My se ale dnes zaměříme na běžné pohybové aktivity, které jsou podle vědeckých studií pro tělo nejzdravější. I tak musíme mít vždy na paměti, že tak, jako má každá sportovní aktivita své plusy, najdou se i mínusy. Také platí, že co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Zatímco někdo se najde v běhu, druhý v tanci, třetí v plavání.
Důležité je, aby se člověk při vykonávání určitého sportu cítil dobře, jako ryba ve vodě. A které sporty patří k nejzdravějším? Přece ty, které člověk vykonává od nepaměti. Lezení, šplhání, plavání, běhání, tancování, silové sporty. Ale bezpochyby i řada novějších/modernějších sportovních aktivit.
Nejzdravější sportovní aktivity
Tanec – má pozitivní přínos na tělo i duši. V minulosti představoval rituální obřad. Tanec je i jednou z aktivit, kterou doporučují lékaři na duševní zdraví. Bylo zjištěno, že tanec má bezvadný vliv na mozkové funkce a funguje jako prevence Alzheimerovy choroby a dalších nemocí souvisejících s věkem.
Plavání – plavat mohou děti, dospělí i senioři. Plavání nezatěžuje klouby, zvětšuje kapacitu plic a posiluje srdce. Plavat můžete celoročně. V létě venku a během zimy v krytém bazénu.
Běh – chůze a běh je nejpřirozenější pohyb pro člověka. Posiluje svaly, kosti, psychiku. Běh je rovněž výtečný pro srdce a plíce. I běh je často doporučován v rámci posilování duševního zdraví.
Šplh – už jako děti jsme ve škole mívali šplh, plazení, lezení jako povinné pohybové aktivity v rámci tělesné výchovy. Škoda jen, že se tato sportovní aktivita tolik dnes nevidí. Posílíte celé tělo a na svět z výšky je také hezký pohled. Šplh je výtečný na rozvoj síly a kondice. Vyžaduje obratnost a koordinaci. Všimněte si, jak rády šplhají už malé děti a škrábou se do výšek.
Silové sporty – zaměstnávání svalů je rovněž zdraví prospěšné. Svaly potřebují pro svůj růst výživu, kterou si berou z vašich tukových zásob. Nemusí jít o klasické posilování. Silových sportů existuje mnoho, určitě je z čeho vybírat. Tohle jsme také zdědili od našich předků, vše co měli, museli zvládnout ručně stručně a po svých.
Jóga – tento typ aktivity není žádnou novinkou. Ale tak, jak ji známe dnes, se vůbec své původní formě nepodobá. Tak či onak patří mezi zdraví prospěšné aktivity, přičemž protahování těla je jakoby vedlejší prvek. Jóga je především o poznání sám sebe, harmonii, meditaci, cestě k sobě. Ale i když budete pouze provozovat ásany, učiníte tím svému tělu obrovskou službu. Stane se náramně flexibilní. Jóga prospívá i fasiciím, ale to už by bylo jiné téma.
Pak jsou tady moderní sporty, které jsou rovněž zdravé. Včetně již zmíněných pálkových sportů, florbalu a dalších. Ale řeč byla o těch nejzdravějších, které byly vybrány za nejvhodnější. Tak dost vymlouvání, vykasejte si rukávy a buď si zatančete, běžte zaplavat nebo běhat, protáhnout tělo u jógy – výběr je pestrý.
Zdroj: WebMD