Dnes není máslo zrovna levnou záležitostí a mnoho lidí si ho kupuje do zásoby, když narazí na lepší cenu. K tomu se však vztahují i rizika skladování. Jak dlouho takové máslo vydrží, jak jej správně skladovat, to jsou otázky na které vám dnes odpovíme.
Většinu máslo po příchodu z obchodu vybalíme z tašky a šup s ním do ledničky. Kde jinde, když je lednice přece k skladování potravin přímo určená? Ale ani lednice není všemocná a neudrží máslo v takovém stavu, aby bylo možné jej za pár dní požít, případně týdnů.
Na skladování másla existují dva názory. Že je-li máslo solené, vydrží ve vzduchotěsném kontejneru i dva týdny mimo lednici. Druhý názor zase razí heslo, že máslo bez lednice vydrží maximálně den/dva. Co se týče změkčení másla (třeba před pečením), je bezpečná hranice jen několik málo hodin. Čerstvé máslo má dobu trvanlivosti většinou 20 dnů od data výroby. Jak to tedy doopravdy je?
Skladování másla
Jestliže máte v kuchyni více než 15 stupňů, což většina lidí asi má, pak je vhodné máslo udržovat v chladu. Pokud máslo již na první pohled působí mdle, je čas jej vyhodit. To, že máslo není v pořádku poznáte jak podle čichu, tak pohledem. Zkažené, prošlé máslo zapáchá, má nakyslou chuť i vůni, případně nastanou i změny barvy a skvrny na povrchu.
Když si domů z nákupu přinesete čerstvé máslo, je vhodné skladovat jej ideálně do 6 stupňů, maximálně 3 měsíce. Pokud koupíte v akci másla dvě a předem víte, že obě nestihnete zkonzumovat, jedno dejte zamrazit. Mražení prodlužuje dobu trvanlivosti na 12 až 24 měsíců.
Ovšem počítejte s tím, že takové máslo bude chudší o obsah vitamínů a změní se i jeho chuť. Rovněž pamatujte na to, že máslo, které bylo zmrazené, bude rychleji podléhat zkáze, spotřebujte ho tedy rychle. A pokud zjistíte, že zrovna nemáte v lednici dost másla (třeba do těsta na buchtu), použijte olivový olej. Je výtečný a nemusíte jeho použití omezit pouze na saláty. Bezvadně zastoupí máslo v těstech na vánočku, koláče, bábovku, ale i omáčkách. Použijte o čtvrtinu méně oleje, než množství másla v daném receptu. Máslo si můžete vyrobit i doma sami. Poradíme, jak na to.
Domácí výroba másla
-
Domácí výroba nevyjde ani tak levněji, jde spíše o to, že vám přinese chuťový zážitek a víte, že jde o skutečné máslo. Když použijete litr smetany, získáte cca 150 g másla.
-
Potřebovat budete smetanu ke šlehání s 30% tuku, ponorný mixér, bylinky na dochucení (nemusí být), sůl.
-
Smetanu nalijte do nádoby (minimálně dva kelímky) a vyšlehejte tuhou šlehačku.
-
Nepřestávejte se šleháním a pokračujte, po chvíli se začne srážet máslo a bude se oddělovat podmáslí od másla.
-
Jakmile máslo dosáhne požadované hutnosti, vyklopte jej přes cedník, aby se oddělilo od podmáslí, které zachytíte do nějaké nádoby.
-
Podmáslí můžete použít do těsta na chléb, vypít nebo jinak zužitkovat.
-
Rukama lehce zpracujte hroudu másla a opláchněte pod proudem studené vody, aby se vyloučila zbylá syrovátka.
-
Někdy je nutné ještě máslo vložit jednou do mixéru a proces zopakovat, tím zaručíte, že vám zbude skutečně čisté máslo.
-
Nyní do něj můžete zapracovat sůl a bylinky.
-
Máslo uchovávejte ideálně v dřevěné krabičce na máslo, případně zabalené do potravinářské folie.
Pokud si pečete doma sami chléb, pak si určitě zkuste vyrobit i domácí máslo. Takový chléb s máslem a bylinkami je opravdová pochoutka.
Obrázky: pixabay.com