Srdeční frekvence může být zajímavým ukazatelem toho, jak je na tom vaše celkové zdraví. Pokud jsou její hodnoty mimo normu, raději zpozorněte.
Srdeční frekvence je důležitým ukazatelem zdraví srdce a celkové kondice lidského těla. Je proto důležité, abyste znali své hodnoty a v případě jejich výrazných změn co nejrychleji začali na problému pracovat. V některých případech by totiž mohl příznak značit přítomnost vážného onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob. Jak také uvádí lékařka Abby Sikorcin, faktor můžete snadno podpořit změnami životního stylu.
Vysoká či nízká srdeční frekvence
Normální rozsah srdeční frekvence u dospělých se obvykle pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu, uvádí Healthline. Tyto hodnoty samozřejmě mohou ovlivnit faktory, jako je sport, spánek nebo například i stres – proto je vždy důležité měřit ji v klidovém stavu a příjemné poloze. Pokud by však v takovém případě přesáhla stanovené hodnoty, tedy byla menší než 60, nebo vyšší než 100, mohlo by to znamenat vážné zdravotní nebezpečí.
Příliš vysoká srdeční frekvence (stav známý také jako tachykardie) může být způsobena různými faktory, včetně fyzické aktivity, stresu nebo užívání stimulantů. Pokud však problém přetrvává již delší dobu a nelepší se, mohl by dle doktorky Sikorcin signalizovat také vážnější problémy, a to včetně kardiovaskulárních onemocnění, jako je arytmie, srdeční selhání nebo poškození chlopní srdce. Nikdy proto tento stav neignorujte.
Časté lidové zlozvyky ničí zdraví. Před vážnými následky nemohou lékaři už více varovat
Srdeční frekvence a životní styl
Srdeční frekvence, která dosahuje hodnot pod 60 bpm, je poté nazývána bradykardie a může být způsobena genetickými faktory, vedlejšími účinky léků, poruchami štítné žlázy nebo srdečními problémy, jako například onemocnění sinusového uzlu, vysvětluje lékařka Angela Ryan Lee. Příznak je poté velmi častý u sportovců, kteří se aktivně věnují různé aktivitě a mají vynikající fyzickou kondici. Frekvenci by pak měl každý alespoň jednou za dva roky kontrolovat u lékaře.
Abyste se ochránili před problémy a udrželi si dobrou srdeční frekvenci, můžete se zaměřit na změny životního stylu, což radí doktorka Sikorcin. Pomůže vám zejména pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole, strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné bílkoviny a také kontrola stresu. Pokud právě se stresem bojujete, vyzkoušejte techniku stlačování tlakových bodů na chodidlech, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve popisovali.