Po přežití srdečního infarktu už nebude váš život stejný. Je třeba se více hlídat a provést několik důležitých změn ve svých návycích.
K infarktu dochází ve chvíli, kdy se ucpe tepna, která posílá krev a kyslík do srdce. Tukové usazeniny obsahující cholesterol se v průběhu času hromadí a vytvářejí plaky v srdečních tepnách. Pokud plak praskne, může se vytvořit krevní sraženina, jež může zablokovat tepny a způsobit srdeční infarkt. Tím dojde k odumírání tkáně v srdečním svalu. Je životně důležité okamžitě jednat a zahájit rychlou léčbu. Srdeční infarkt je možné přežít.
Rekonvalescence po srdečním infarktu
Většina lidí po zahájení okamžité léčby může srdeční infarkt přežít a pokračovat v plnohodnotném a produktivním životě. Nicméně je třeba si uvědomit, že dostat se ze spárů srdečního infarktu není jen tak. Nemůžete ignorovat, že jste ho kdy zažili. Je třeba se podle toho začít i chovat, což znamená, že musíte přijmout fakt, že ve svém životě budete muset něco změnit: od stravy přes některé osobní návyky až možná po práci.
Co jíst a nejíst po srdečním infarktu
Změna způsobu stravování po srdečním infarktu může být pro některé skličující, nicméně nezbytná k tomu, aby zůstali zdraví. Mezi potraviny, které je třeba omezit, patří především sodík. Jeho nadměrné množství podporuje hromadění tekutin kolem plic, zvyšuje krevní tlak a zatěžuje srdce, jak uvádí server Healthline.
Příznaky blížící se smrti měsíc, týden, den i hodiny před koncem: Pokud si jich všimnete, ihned reagujte
Stejně tak nebude zřejmě žádným překvapením, že po srdečním infarktu byste se měli vyvarovat zvýšené spotřeby kofeinu. Vaše srdce nyní potřebuje odpočinek, nadměrná stimulace kofeinem by mu rozhodně neprospěla. Zároveň snižte příjem kalorií a snažte se do svého jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny. Nejlepší, co pro své srdce můžete nyní udělat, je jíst stravu bohatou na libové bílkoviny, fazole, semínka, ořechy a zdravé tuky, jak radí Lorraine Johnson.
Změny životního stylu
Zdravý životní styl může skvěle podpořit plán léčby nastavený lékařem. Zastavte se na chvíli a zamyslete se nad svými životními návyky a hledejte způsoby, jak je zlepšit, abyste podpořili zdraví svého srdce. Málo se hýbete? Zařaďte do své rutiny více cvičení. Se souhlasem lékaře zvolte vhodné fyzické aktivity, mezi něž mohou patřit například plavání, jízda na kole, běh nebo chůze rychlým tempem.
Jste-li kuřáci, je nezbytně nutné s tímto zvykem okamžitě skončit, jak uvádí Heart Foundation. Kouření je rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění, protože zvyšuje váš krevní tlak a riziko sraženin tím, že snižuje hladinu kyslíku v krevním řečišti.
Kromě stravy, cvičení a kouření je důležité regulovat i další rizikové faktory, které mohou přispět k budoucím infarktům, jde například o pití alkoholu, nadváhu a obezitu nebo vystavení nadměrnému stresu. O příznacích dlouhodobého stresu jsme již psali na ZdravémStravování.