Srdeční zástava je nebezpečný problém, který si žádá okamžitý zákrok. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději si co nejdříve zavolejte pomoc.
Srdeční zástava může ohrozit váš život. Proto pokud ji rozpoznáte, měli byste si co nejdříve zavolat záchrannou službu, protože právě včasné zakročení vám zvýší šanci na kompletní uzdravení – během tohoto závažného stavu hrají roli vteřiny, říká doktorka Debra Sullivan. Abyste věděli, kdy je čas zakročit, lékaři dali dohromady typické příznaky tohoto problému, které rozhodně nikdy neignorujte.
Zástava srdce a lidské zdraví
Srdeční zástava je nebezpečné onemocnění, při kterém srdeční sval přestává bít, což může způsobit závažné poškození organismu, nebo dokonce smrt – srdeční tep je totiž řízen elektrickými impulsy, a pokud tyto impulsy změní svůj vzorec, srdeční tep se stane nepravidelným, což je stav známý také jako arytmie. Pokud kompletně ustane, dochází k srdeční zástavě, která si žádá okamžitou lékařskou pomoc. Jakmile totiž dojde k rozvoji tohoto problému, hrají roli i jednotlivé vteřiny.
Důvodem je to, že se jedná o mimořádně závažný zdravotní problém, který může způsobit smrt nebo chronickou invaliditu, pokud není léčen včas. V případě včasného zákroku je však šance na uzdravení podstatně vyšší – je proto důležité, abyste okamžitě jednali, pokud se u vás nebo u někoho z vašich blízkých objeví typické příznaky tohoto onemocnění. Okamžitá reakce a léčba vám dokážou doslova zachránit život.
Příznaky srdeční zástavy
Pokud na sobě rozpoznáte časné příznaky srdeční zástavy, měli byste začít co nejdříve jednat, protože poskytnutí léčby dříve, než se srdce zastaví, vám může zachránit život. Mezi nejčastější varování, že se problém blíží, patří:
- silné zadýchávání nebo jiné potíže s dýcháním,
- točení hlavy a mdloby,
- únava a pocit slabosti,
- zvracení,
- silné bušení srdce,
- bolest na hrudi,
- absence pulsu,
- ztráta vědomí,
- kolaps.
Příznaky blížícího se infarktu lze poznat podle horní části těla. Je nutné sledovat paže i hruď
Srdeční zástava ovšem nemusí mít před svým vznikem žádné příznaky, což zvyšuje riziko její pozdní léčby. Na pozoru by se měli mít především lidé, kteří kouří, mají sedavou práci, vysoký krevní tlak, trpí obezitou, mají v rodinné anamnéze někoho se srdečním onemocněním, nebo si jím již sami prošli, užívají návykové látky a trpí nedostatkem hořčíku či draslíku.
Zdroj: Healthline