Možná ho máte na zahradě a nevíte o jeho zázračných účincích. Tento plevel zachraňuje kosti, cévy a kůži a je cennější než zlato.
Většina zahrádkářů tuto rostlinu považuje za plevel, který se obtížně hubí. Rychle roste a je odolný. Tato rostlina je však mimo jiné cenným zdrojem omega-mastných kyselin, kterých obsahuje více než ryby a je mimořádně prospěšná pro naše zdraví. Jedná se doslova o zázračný plevel. Je tedy na čase to změnit a seznámit se s výběrem této listové zeleniny, říká lékař Kamal Uddin.
Šrucha zelná neboli portulaca
Portulaca se vyznačuje vysokými nutričními a zdravotními hodnotami. Má charakteristické dužnaté listy a vínovou lodyhu, dorůstající 30–60 cm. V přírodě se vyskytuje v blízkosti zemědělských ploch, zejména podél cest, kde roste jako obtížný plevel. Jako zeleninová rostlina je ideální náhradou jiné listové zeleniny, která se v létě nepěstuje. Jedlé části jsou listy a stonky, které se vyznačují jemně nakyslou chutí s peprnou vůní.
Chuť se liší v závislosti na denní době: ráno je kyselejší a večer je sladká. Portulaca má sedmkrát více betakarotenu než mrkev, šestkrát více vitamínu E než špenát a čtrnáctkrát více omega-3 mastných kyselin než ryby. Tyto živiny jsou ideální prevencí rakoviny, mrtvice a srdečních onemocnění. Bylo dokonce prokázáno, že pomáhají pacientům trpícím nespavostí. Je to skutečná superpotravina!
Účinky na zdraví
Obsahuje až 2,2 % bílkovin, 0,5 % tuků, 6,5 % sacharidů, 1,2 % vlákniny a 2,2 % minerálních látek (zejména draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor a stopové prvky). Je bohatá na vitamín C a provitamín A, ale také na vitamíny B1 a B2. Obsahuje i glykosidy, slizy, saponiny, hořčiny, silice, flavonoidy a organické kyseliny (citronovou, askorbovou, asparagovou, glutamovou). A jaké jsou její účinky na zdraví?
- Podporuje srdce a cévy,
- bojuje proti nespavosti,
- udržuje silné kosti a klouby,
- má protizánětlivý účinek,
- posiluje imunitu,
- pomáhá při hypertenzi,
- má antidepresivní účinky,
- pomáhá při diabetu 2. typu,
- obsahuje více vitamínu A než jakákoli jiná listová rostlina,
- předchází kardiovaskulárním onemocněním a mrtvici.
Zázrak pro kůži a kosti
Portulaca může léčit mnoho kožních onemocnění, snižovat otoky po bodnutí hmyzem, redukovat vrásky nebo odstraňovat jizvy, pokud se dužina listů aplikuje lokálně. Jestliže trpíte vypadáváním vlasů nebo lámavostí nehtů, portulaca může účinně léčit i tyto problémy. Minerální látky obsažené v portulace chrání kosti před osteoporózou.
Portulaca je také vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které chrání před srdečními chorobami a zlepšují imunitní systém. V čínské medicíně se portulaca používá k léčbě průjmu, střevního krvácení, úplavice a hemoroidů.
Je to chutná rostlina
Konzumují se listy a dužnaté stonky, které nakrájíte na kousky. Jejich chuť je příjemná, kyselá, mírně pikantní s lehce slanou příchutí. Když rostlina začne kvést, její listy zesílí a získají ostřejší chuť – té se zbavíte, když listy na chvíli ponoříte do horké vody. Listy zpracovávejte jako špenát, stonky jako chřest. Lze je použít do salátů, teplých pokrmů nebo sendvičů. Vymačkání šťávy z listů a pití čerstvé šťávy je také skvělý způsob, jak přijmout spoustu cenných živin.
Jak ji pěstovat
Pokud v obchodě nenajdete semena této zeleniny, podívejte se na e-shopy. Je to teplomilná zelenina, takže s výsevem můžete začít, jakmile se oteplí a přestanou hrozit mrazy. Portulaca potřebuje dostatek slunce a propustnou půdu. Roste velmi rychle a první úrodu lze sklidit již za tři týdny po zasetí. Sklízejte až do kvetení nebo dvakrát až třikrát za sezónu. Rostliny v plném květu mají tvrdé listy a ostrou chuť.
Zdroj: Healthline, NCBI