Stařecké skvrny jsou nevzhledný problém, který postihuje především jedince nad 40 let. Zbavit se jich můžete různými způsoby, včetně užívání léků na předpis.
Stařecké skvrny jsou ploché hnědé, šedé nebo černé skvrny na kůži, které se obvykle objevují na místech často vystavovaných slunečním paprskům (jako je zejména hřbet rukou, horní část hrudi a obličej). Nejčastěji postihují lidi ve středním věku, tedy zejména okolo 40 let – existují však případy, kdy se objevily také u dětí a mladých dospívajících. Naštěstí se však nejedná o nijak závažný problém, který by mohl mít negativní dopady na vaše zdraví. Kromě toho se jich pomocí vhodné léčby můžete dokonce zbavit, říká doktorka Amanda Caldwell.
Stařecké skvrny a jejich příčiny
Stařecké skvrny obvykle vznikají v důsledku nadměrné produkce melaninu neboli kožního pigmentu – přesně se neví, co tento faktor způsobuje, ale někteří lidé k němu mají dědičné dispozice. Mezi další možné příčiny tohoto příznaku patří poté stárnutí kůže a časté vystavování se ultrafialovému záření, například v soláriu nebo při slunění. Objevit se mohou nejčastěji na obličeji, hřbetech rukou, ramenou, horní části zad a předloktí. Nejvíce ohroženi jsou především lidé nad 40 let, se světlou pletí a ti, kteří tráví čas venku na slunci.
Stařecké skvrny nezpůsobují žádné zdravotní problémy, takže jejich léčba obvykle není nutná. Většina lidí je ve skutečnosti chce odstranit zejména kvůli tomu, že mají negativní vliv na jejich vzhled. Naštěstí však existují určité možnosti léčby, které vám pomohou se jich účinně zbavit.
Léky na předpis
Dermatolog vám může předepsat bělicí krémy, díky nimž stařecké skvrny postupně vyblednou. Mějte však na paměti, že je nutné tyto prostředky používat alespoň několik měsíců, abyste pocítili jejich účinek – stejně tak je důležité si uvědomit, že tyto krémy (zejména pokud obsahují tretinoin) mohou učinit vaši pokožku citlivější na poškození UV zářením. Je proto nezbytné používat po celou dobu léčby i po ní vhodný opalovací krém.
Lékařské zákroky
Existují také lékařské zákroky, které pomáhají kompletně odstranit nebo zmírnit příznaky stařeckých skvrn. Mezi ty nejúčinnější patří především:
- Ošetření intenzivním pulzním světlem: Toto ošetření vysílá světelné vlny, které prochází kůží a zaměřují se na melanin, aby zničily nebo rozbily stařecké skvrny. Po ošetření se může objevit zarudnutí nebo otok, ale můžete se ihned vrátit k běžným činnostem.
- Chemický peeling: Jedná se o odstranění vnější vrstvy kůže, aby na jejím místě mohla vyrůst nová.
- Dermabraze: Při tomto zákroku lékař obrousí vnější vrstvy kůže, aby na jejich místě mohla vyrůst nová.
- Kryochirurgie: Při tomto zákroku se jednotlivé stařecké skvrny zmrazí tekutým dusíkem. Po zákroku se mohou objevit puchýře, bolest a otok.
- Laserové ošetření: Toto ošetření využívá k odstranění stařeckých skvrn specifické vlnové délky světla. Mezi vedlejší účinky patří dočasné ztmavnutí skvrny a po ošetření je třeba udržovat místo v čistotě a vyvarovat se trhání strupů.
- Mikrodermabraze: Tento zákrok vyhlazuje vnější vrstvu kůže a mezi jeho možné vedlejší účinky může patřit citlivost, otok a zarudnutí. Zahrnuje navíc jen malou, nebo dokonce žádnou dobu rekonvalescence.
Zdroj: Healthline