Skvrny na kůži se mohou objevit po delším pobytu na slunci, patří ale také k přirozenému procesu stárnutí pokožky. Některé z nich lze snadno odstranit, jiných je obtížnější se zbavit a vyžadují ošetření.
Na obličeji, rukou a pažích se obvykle objevují záludná malá zabarvení. Jsou plochá, kulatá, hnědá nebo černá. Zestaršují nás. Proto pokaždé, když si jich všimneme, hledáme způsoby, jak se jich zbavit. Vznik změn pigmentace urychluje časté vystavování pokožky slunci. Stařecké skvrny, známé také jako jaterní skvrny, jsou naštěstí neškodné (ale protože některé kožní druhy rakoviny, jako je melanom, mohou jako stařecké skvrny vypadat, požádejte svého lékaře, aby změny zkontroloval při prohlídce).
Zbavte se nevzhledné pigmentace
Na vybělení stařeckých neboli jaterních skvrn existuje mnoho jednoduchých, zcela přírodních prostředků, které můžete bez obav použít při péči o svou pokožku. Určitě je najdete ve své kuchyni, potvrzuje lékařka Amanda Caldwell.
1. Citronová šťáva
Kyselina citronová je přírodní bělicí a exfoliační prostředek. Stačí dvakrát denně nanést na skvrny čerstvou citronovou šťávu a nechat ji na pleti působit alespoň 30 minut. Šťávu můžete nechat na pokožce i přes noc. Zlepšení byste měli zaznamenat přibližně do dvou měsíců.
2. Jablečný ocet
Obsahuje přírodní alfa-hydroxykyseliny, které pomáhají zesvětlit sluneční a stařecké skvrny. Chcete-li minimalizovat kyselost octa, smíchejte ho s olivovým olejem – ochrání vaši pokožku před vysušením. Směs používejte jednou denně a aplikujte ji po dobu asi 20 minut. Zpočátku je mírné zarudnutí nebo štípání normální reakcí. Pokud máte citlivou pokožku nebo je reakce příliš silná, zřeďte směs vodou.
3. Šťáva z cibule
Cibule obsahuje sloučeniny síry, které působí antisepticky. Má v sobě ale i kyseliny, které napomáhají exfoliaci. Pokud vaše pokožka nesnáší citronovou šťávu, vyzkoušejte čerstvou cibulovou šťávu. Dvakrát až třikrát denně cibuli nakrájejte a šťávou potírejte zabarvená místa. Další možností je smíchat jednu polévkovou lžíci cibulové šťávy se dvěma polévkovými lžícemi medu a směs nanést na pokožku asi na 15 minut. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte jednou nebo dvakrát denně.
4. Aloe vera
Běžně se používá k léčbě mnoha kožních onemocnění, včetně stařeckých skvrn. Postižené místo potřete čerstvým gelem přímo z rostliny a nechte ho vsáknout. Aloe vera je velmi jemná, takže ji nemusíte ani oplachovat. Pokud nemůžete použít dužinu z rostliny, kupte si čerstvou šťávu z aloe vera na trhu nebo v obchodě se zdravou výživou. Bude fungovat stejně dobře.
5. Podmáslí k zesvětlení
Obsahuje kyselinu mléčnou, která má tu vlastnost, že bezpečně zesvětluje pokožku, aniž by způsobovala podráždění. Namočte vatový tampon do podmáslí a přiložte ho na postižené místo. Po 15 až 20 minutách si pokožku umyjte. Pokud máte mastnou pleť, smíchejte před nanesením na pleť trochu limetkové nebo rajčatové šťávy s podmáslím.
6. Křenová pasta
Vitamín C obsažený v křenu zpomaluje tvorbu melaninu, látky zodpovědné za pigmentaci kůže. Můžete si vyrobit křenovou pastu a nanést ji přímo na pokožku. Nechte ji působit 15 až 20 minut a poté ji smyjte. Aplikujte ji několikrát týdně. Další možností je připravit si směs křenu a octa: nastrouhejte čtyřcentimetrový kousek křenu, smíchejte ho se čtvrtinou šálku jablečného octa a nechte čtrnáct dní odležet. Poté směs přeceďte a naneste na pokožku. Aplikujte třikrát denně.
Používejte opalovací krém
První obrannou linií proti stařeckým skvrnám a stárnutí pleti je rozumné dávkování slunečních paprsků (tj. vyhýbání se slunečnímu záření nebo minimální vystavování se slunečnímu záření) a každodenní používání kvalitního opalovacího krému s ochranným faktorem SPF 25 nebo vyšším. Žádný jiný aspekt kontroly nebo snížení zabarvení kůže není tak důležitý jako opatrné vystavování kůže škodlivému UV záření a používání opalovacích krémů.
Zdroj: Healthline