Česnek je velmi zdravá potravina, která přináší mnoho prospěšných benefitů pro člověka. Obzvláště účinně se osvědčil při snižování vysokého krevního tlaku.
Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je nebezpečné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho ze tří dospělých (zejména v západních zemích). Často bohužel nemá žádné příznaky, a proto ho mnozí nedokážou rozpoznat včas – a to i přes to, že výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Naštěstí však existují přírodní potraviny, které vás před ním dokážou ochránit, a to zejména česnek. Stačí ho přidat do svého jídelníčku a ochránit tak své zdraví, říká doktorka Jillian Kubala.
Česnek a jeho vliv na krevní tlak
Česnek je velmi oblíbená potravina, která se již od středověku používá jako účinný přírodní prostředek pro snížení krevního tlaku. O jeho přínosech však nepochybuje ani současný svět medicíny. Jeho síla se obzvláště osvědčila při snižování krevního tlaku, jenž je rizikovým faktorem mnoha závažných onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice – stejně tak funguje mnohem lépe než některé léky.
Léčivé účinky česneku
Za účinky česneku a jeho schopnosti snižovat krevní tlak je zodpovědný především alicin, hlavní účinná látka česneku. Jeho zvýšený příjem totiž pomáhá bránit tvorbě angiotenzinu II, což je sloučenina zodpovědná za jeho zvyšování tím, že způsobuje stahování nebo kontrakci cév. Právě díky tomu však také usnadňuje volný průtok krve tělem, a snižuje tak riziko vzniku potenciálních problémů.
Stejně tak stojí za zmínku, že alicin zvyšuje produkci nebo dostupnost sirovodíku a oxidu dusnatého, dvou sloučenin, které mají taktéž zásadní význam pro regulaci hladiny krevního tlaku. Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti tohoto přírodního léčiva mohou také chránit tělo před rozvojem nebezpečných onemocnění a problémů, jako je artritida nebo poškození cév.
Vedlejší účinky
Česnek se používá v tradiční medicíně již více než 5 000 let k prevenci a léčbě různých onemocnění, přičemž jeho vedlejší účinky na lidské zdraví byly zaznamenány jen zřídka. Lze proto říci, že je jeho konzumace nebo jiná aplikace zcela bezpečná a nemusíte se jí obávat – mezi nejčastější kontradikce přitom patří zapáchající dech, podivná chuť v ústech nebo zvýšený tělesný zápach. Častěji se pak mohou dostavit žaludeční potíže, plynatost, reflux nebo bolest břicha – jedná se však o důsledky nadměrné konzumace česneku.
Mezi další nežádoucí účinky, které se mohou dostavit, patří přecitlivělost, bolesti hlavy, sucho v ústech, kašel, návaly horka, vředy v ústech a ospalost. Je také důležité zmínit, že nadměrný příjem tohoto přírodního léčiva, a to jak prostřednictvím stravy, tak i doplňků stravy, může vést k přílišnému ředění krve a zvyšování rizika krvácení (zejména v kombinaci s léky proti srážlivosti krve). Pokud je tedy užíváte, raději se před jeho konzumací poraďte se svým praktickým lékařem.
Zdroj: Healthline