Křen je aromatická zelenina disponující řadou užitečných zdravotních přínosů. Pokud ho přidáte do svého jídelníčku, můžete se těšit z mnoha benefitů.
Křen je kořenová zelenina, která si získala oblibu především pro svou výrazně ostrou chuť a vůni. Mnoho lidí však neví, že se již po tisíce let používá nejen jako koření, ale také k léčebným účelům, neboť obsahuje řadu účinných sloučenin, které prospívají lidskému zdraví. Kromě toho také disponuje antimikrobiálními, antibakteriálními účinky – stačí ho přidat do svého pravidelného jídelníčku, říká doktorka Lizzie Streit.
Glukosinoláty a izothiokyanáty
Křen obsahuje glukosinoláty a izothiokyanáty, které mohou chránit před rozvojem rakoviny. To především proto, že brzdí růst nebezpečných buněk, a naopak podporují jejich odumírání. Za zmínku stojí také jeho obsah singrinu, což je silný antioxidant, který pomáhá bojovat proti poškození buněk volnými radikály.
Bojuje proti bakteriím
Při řezání kořene křenu dochází k uvolňování složky allyl izothiokyanát, což je silný olej, který má účinné antibakteriální vlastnosti. Jeho zvýšený příjem výrazně usnadňuje boj organismu vůči řadě nebezpečných bakterií, včetně E. coli, H. pylori a salmonely. Tato látka se navíc dobře váže na další enzymy v těle, které brání růstu bakteriálních buněk.
Lepší zdraví dýchacích cest
Je dobře známo, že konzumace křenu způsobuje pálení v dutinách, nose a krku. To je však velmi užitečná reakce, díky které toto přírodní léčivo pomáhá zmírnit nachlazení a dýchací potíže. Dokonce tímto způsobem zmírňuje příznaky bronchitidy a účinně léčí akutní infekce dýchacích dutin. Tradičně se pak také křen používá jako antibiotikum. Je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují další studie, které by tyto vlastnosti dokázaly potvrdit.
Jak používat křen
Křen se většinou používá jako koření, a to obvykle jeho nastrouháním. Abyste zmírnili jeho výrazné aroma a chuť, můžete ho kombinovat s octem, cukrem a solí. Pokud chcete, připravte si z něj lahodnou omáčku, do které se přidává zakysaná smetana nebo majonéza (nejlépe se hodí k masu a rybě). Pokud nedokážete snést jeho chuť, můžete ho konzumovat také ve formě doplňků stravy.
Zdroj: Healthline