Štítná žláza se nachází uprostřed spodní strany krku a je součástí endokrinního systému, jenž je zodpovědný za koordinaci mnoha tělesných činností.
Štítná žláza produkuje hormony, které regulují metabolismus těla. Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho (hypertyreóza) nebo málo (hypotyreóza) hormonů, může dojít k různým problémům. Nedostatečná nebo nadměrná činnost štítné žlázy může způsobovat nepříjemné příznaky. Mezi běžné problémy související se štítnou žlázou patří Hashimotova tyreoiditida, Gravesova choroba, struma (zvětšená štítná žláza) a uzly štítné žlázy. Jaké jsou nejčastější poruchy funkce štítné žlázy? Více prozradila lékařka Marina Basina.
Hypertyreóza
Při hypertyreóze je štítná žláza nadměrně aktivní. Produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy. To může způsobit zrychlení některých tělesných funkcí. Gravesova choroba je nejčastější příčinou hypertyreózy, která postihuje přibližně 70 % lidí s hyperaktivní štítnou žlázou. Uzly ve štítné žláze mohou také způsobit nadměrnou produkci hormonů.
Hypertyreóza může být také způsobena zánětem štítné žlázy, nadměrným příjmem jódu, nadměrným užíváním hormonů štítné žlázy či nádorem hypofýzy. Příznaky hypertyreózy jsou nervozita, podrážděnost, třes, zvýšené pocení, úzkost, potíže se spánkem, lámavé vlasy a nehty, svalová slabost, hubnutí, oteklé oči, zvýšená chuť k jídlu nebo časté pohyby střev.
Hypotyreóza
Hypotyreóza je opakem hypertyreózy. Štítná žláza je nedostatečně aktivní a nemůže produkovat dostatek svých hormonů. To může způsobit zpomalení některých funkcí vašeho těla. Hypotyreóza je často způsobena Hashimotovou tyreoiditidou, chirurgickým odstraněním štítné žlázy nebo poškozením v důsledku radioterapie.
Může být také způsobena tyreoiditidou, vrozenou hypotyreózou, nedostatkem jódu, poruchou hypofýzy nebo hypotalamu. Pravděpodobnost jejího vzniku je mnohem vyšší, pokud trpíte jinými zdravotními potížemi, například celiakií, cukrovkou 1. nebo 2. typu, revmatoidní artritidou a lupusem.
Příznaky hypotyreózy jsou únava, suchá pokožka a vlasy, zvýšená citlivost na nízké teploty, problémy s pamětí, zácpa, deprese, přibývání na váze, slabost nebo bolest svalů a kloubů, zpomalení srdeční frekvence, silná a nepravidelná menstruace či problémy s plodností.
Hashimotova tyreoiditida
Hashimotova tyreoiditida je také známá jako chronická lymfocytární tyreoiditida. Může se objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytuje u žen středního věku. K tomuto onemocnění dochází, když imunitní systém náhodně napadne a pomalu ničí štítnou žlázu a její schopnost produkovat hormony.
Někteří pacienti s mírnou formou Hashimotovy tyreoiditidy nemusí mít žádné zjevné příznaky. Stav může zůstat stabilní po několik let a příznaky jsou často mírné. Nejsou také specifické, což znamená, že „napodobují“ příznaky jiných onemocnění. Mezi příznaky patří únava, deprese, zácpa, mírný přírůstek hmotnosti, suchá pokožka, řídnoucí vlasy, bledost, oteklý obličej, silná a nepravidelná menstruace, nesnášenlivost chladu či zvětšená štítná žláza (struma).
Gravesova choroba
Gravesova choroba je pojmenována po lékaři, jenž ji poprvé popsal před více než 150 lety. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které vzniká, když imunitní systém vašeho těla náhodně napadne štítnou žlázu. To může způsobit nadměrnou produkci hormonu, jenž je zodpovědný za regulaci metabolismu. Toto onemocnění je dědičné a může se objevit v jakémkoli věku. Mnohem častěji se vyskytuje u žen ve věku 20 až 30 let.
Mezi další rizikové faktory mohou patřit genetická zátěž, stres, těhotenství, kouření či infekce virem Epstein-Barrové, který způsobuje infekční mononukleózu. Příznaky Gravesovy choroby jsou úzkost, podrážděnost, únava, třes rukou, zvýšená nebo nepravidelná srdeční frekvence, nadměrné pocení, potíže se spánkem, neúmyslný úbytek hmotnosti, průjem nebo častá stolice či změna menstruačního cyklu.
Struma
Struma je nenádorové zduření štítné žlázy. Nejčastější příčinou strumy na celém světě je nedostatek jódu ve stravě. Odhaduje se, že celosvětově trápí struma 15,8 % celkové populace. Toto procento se však liší a je častější v místech s vysokým nedostatkem jódu. Střevní struma může postihnout kohokoli v jakémkoli věku, zejména v oblastech světa, kde je nedostatek potravin bohatých na jód. Ne všechny případy strumy jsou však způsobeny nedostatkem jódu.
Příčinou strumy mohou být také Gravesova choroba, vrozená hypotyreóza, tyreoiditida či nádory hypofýzy. Goiter se častěji vyskytuje u žen a u lidí starších 40 let. Mezi další rizikové faktory patří rodinná anamnéza, užívání některých léků, těhotenství a vystavení záření. Pokud vaše struma není závažná, nemusíte mít žádné příznaky. V závislosti na velikosti může struma způsobit jeden nebo více příznaků, pokud se dostatečně zvětší.
Uzlíky štítné žlázy
Uzly štítné žlázy jsou výrůstky, které se tvoří na štítné žláze nebo uvnitř ní. Studie z roku 2015 ukázala, že přibližně 1 % mužů a 5 % žen žijících v zemích s nedostatkem jódu má uzly štítné žlázy, které jsou dostatečně velké, aby je bylo možné nahmatat. Uzly štítné žlázy jsou asi čtyřikrát častější u žen než u mužů a výskyt rakoviny štítné žlázy je u mužů dvakrát vyšší než u žen (asi 8 %, resp. 4 %). Stejně jako u jiných problémů souvisejících se štítnou žlázou se riziko vzniku uzlů zvyšuje s věkem.
Příčiny nejsou vždy známé, ale mohou zahrnovat nedostatek jódu a Hashimotovu tyreoiditidu. Uzly mohou být pevné nebo vyplněné tekutinou. Většina je nezhoubná, ale v malém procentu případů může být i nádorová. Většina uzlů štítné žlázy nevyvolává žádné příznaky. Pokud se však dostatečně zvětší, mohou způsobit otok v krku a vést k potížím s dýcháním a polykáním, bolesti a vzniku strumy.
Některé uzlíky produkují hormon štítné žlázy, což způsobuje jeho abnormálně vysokou hladinu v krevním oběhu. V takovém případě se příznaky podobají příznakům hypertyreózy a mohou zahrnovat vysoký puls, nervozitu, zvýšenou chuť k jídlu, otřesy, nervozitu či vysoký krevní tlak. Na druhou stranu, pokud uzliny neprodukují nadměrné množství hormonů štítné žlázy nebo mají hypotyreózu, mohou příznaky zahrnovat únavu, vyčerpání, padání vlasů, suchou pokožku či zvýšenou citlivost na chlad.
Zdroj: Healthline