Štítná žláza je nenápadný orgán, který ale zastává v těle mimořádně důležité funkce. Pokud dobře funguje, často ani netušíte, že jej máte, ale jakmile nastane problém, velmi rychle se to projeví. Produkuje důležité hormony, které zasahují do všech metabolických dějů a mají vliv na funkci takřka všech vnitřních orgánů. A právě hormony umí s naším zdravím pěkně zamávat – pokud jich je moc nebo málo, je to na našem fungování ihned znát.
Problémy jsou častější, než si myslíte
Problémy se štítnou žlázou přitom postihují během života skoro 10 % populace. Jenže až polovina z těchto lidí příznaky podcení a nemoc neléčí, čímž si výrazně komplikují šanci na úspěšnou léčbu.
Co štítné žláze prospívá?
Jak ale zajistit, aby vám štítná žláza fungovala dobře? Velkou roli hraje zevní prostředí a přísun jódu. Na správné fungování štítné žlázy má však vliv i dědičnost, stres, předchozí léčba zářením a užívání některých léků.
Produkuje dva zásadní hormony
Štítná žláza vytváří dva důležité hormony – tyroxin a trijodtyronin. Ty jsou zásadními hráči, pokud jde o látkovou přeměnu. Jsou nezbytné také pro správný vývoj mozku plodů a dětí. Problém nastává tehdy, když se hormonů produkuje příliš málo nebo moc. V obou případech vede tento stav k onemocnění, které je nutné řešit s lékařem.
Nerovnováha hormonů
Pokud je hladina hormonů T3 a T4 vysoká, jde obvykle o onemocnění zvané hypertyreóza, tedy zvýšená funkce štítné žlázy. Její příčinou může být onemocnění štítné žlázy, například Gravesova–Basedowova choroba, záněty žlázy nebo jiné fyziologické vlivy. Na vině však může být i užívání některých léků. Je-li hladina hormonů naopak nízká, jde o tzv. hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy. Může vznikat například při poškození štítné žlázy při operacích či ozařováním v rámci onkologické léčby.
Diagnostika a léčba
Diagnostika se většinou provádí formou krevních testů. Vy sami však můžete na sobě pozorovat příznaky, které vám napoví, že je čas jít k lékaři. Mezi typické projevy hypotyreózy patří:
- Únava a špatná koncentrace
- Špatné trávení, zácpa
- Přibírání na váze
- Padání vlasů, bledá pleť, zimomřivost
- Deprese, zpomalené reakce
Poruchy štítné žlázy bývají poměrně dobře léčitelné, často však může být nutná doživotní regulace tvorby hormonů. Nejde však o žádné dramatické omezení. Pokud se onemocnění odhalí včas a je vhodně léčeno, většinou se není třeba bát dlouhodobých následků.
Fotografie: Pixabay