Cholesterol je strašákem západní civilizace a souvisí s civilizačními onemocněními. Hlavně ve starším věku bývá problémem, přitom se ale tato steroidní látka podle vědců nachází ve většině živých organismů, výjimkou není ani cytoplazma bakterií. Odborníci vysvětlují, jak je možné, že u lidí v některých případech způsobuje obtíže.
Co je cholesterol?
Cholesterol je steroidní látka organického původu a produkují jej samotné buňky, stojí za tvorbou buněčných membrán, ale umožňuje tvorbu hormonů a nervových jednotek. Navíc je ho potřeba pro tvorbu žlučových kyselin potřebných k trávení tuků, ale bez něj by nebylo ani důležitého vitamínu D.
Také jednotlivé buňky chrání, díky tomu jsou schopné měnit tvar a přijímat životně nezbytné živiny a odstraňovat odpadní látky. Bez cholesterolu by však nemohl fungovat ani mozek, je totiž odpovědný za kognitivní procesy. Většinu cholesterolu si organismus vyrobí sám, další se přijímá potravou, což právě vede ke zvýšené hladině v případě nezdravé stravy.
„Špatný“ versus „dobrý“ cholesterol
Špatný cholesterol vzniká nejčastěji z konzumace tučných jídel, která jsou škodlivá nejen vzhledem k možnému nárůstu hmotnosti a vzniku obezity, ale také plaků na stěnách cév. To se stává nejen starším lidem.
Tento „špatný“ cholesterol má nízkou hustotu lipoproteinů, naopak „dobrý“ cholesterol obsahuje lipoproteiny s vysokou hustotou a přechází z orgánů do jater.
„Dobrý“ umí vázat právě škodlivé lipoproteiny a vylučovat je z organismu. V případě zvýšené hladiny cholesterolu lékaři nejčastěji předepisují léky obsahující statiny, ty blokují syntézu „špatného“ cholesterolu v játrech.
Proč tělo vlastně vyrábí „špatný“ cholesterol?
Jak již bylo řečeno, tělo samo vyrábí cholesterol, včetně toho „špatného“. Tělo sice produkuje škodlivý cholesterol, ale jen v míře, které je tělu prospěšné. Předně „špatný“ cholesterol obsahuje lipoproteiny s nízkou hustotou, které mají prokazatelně protizánětlivé účinky, i z toho důvodu těla starších lidí produkují více cholesterolu.
Ve větší míře vinou konzumace tučných a nezdravých jídel však tento „špatný“ cholesterol způsobuje také zanášení krevních cév a snižuje jejich elasticitu, což vede k ateroskleróze, kornatění cév.
Tuky potřebné pro chod organismu
Je zřejmé, že tělo potřebuje vyváženou skladbu jídelníčku, včetně tuků a cukrů. Vysoká konzumace cukrů totiž také zvyšuje hladinu triglyceridů, to je jev obdobně nežádoucí jako zvýšená hladina cholesterolu. A jaké tuky zařadit do jídelníčku? Je vhodné doplnit část rostlinných a živočišných tuků.
Z rostlinných olejů jsou vhodné olivový, hořčičný, kokosový nebo avokádový, z živočišných pak tuky z tučných ryb, ze žloutku nebo dalších zvířat. Vhodné je maso vařit a vyhýbat se smaženým pokrmům.
Opatrně s cukry
Obdobně je nutná obezřetnost s konzumací cukrů, hlavně rafinovaného cukru a přidaného. Rafinovaný cukr nepřináší tělu žádný užitek, jedná se o prázdné kalorie, nadměrná spotřeba nadto vede k obezitě a dalším onemocněním, včetně poškození vaskulárního systému.
Z jídelníčku je také třeba vyřadit průmyslově zpracované potraviny, které kromě tuků a cukrů obsahují přidané látky, syntetické náhražky nebo barviva.
Co je nutné udělat pro zdravé cévy
Bezesporu, jak již bylo řečeno, je nutné upravit jídelníček a zařadit zdravé tuky na úkor těch nezdravých. Pro vyčištění cév a posílení jejich membrán však nestačí jen upravit jídelníček a vyřadit tuky a cukry. Pomůže doplnění nezbytných vitamínů a minerálů, především hořčíku.
Z vitamínů pak doplnit předně vitamín C, který pečuje o zdraví celého cévního systému. Cévám prospěje česnek a různé koření, mimo jiné kurkuma. Žlutý poklad kuchyně pomůže regulovat hladinu cholesterolu, navíc báječně chutná s masem i zeleninovými jídly.
Pohybem k rovnováze
Cévám a fungování organismu ale napomůže také pravidelný pohyb. Zařazením pohybových aktivit posílíte tělo, ale pomůžete narovnat hladinu „špatného“ i „dobrého“ cholesterolu. Podle vědců totiž pravidelná fyzická aktivita snižuje množství triglyceridů v krvi až o 40 % a naopak zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu.