V souvislosti s letním obdobím, kdy se často pohybujeme venku a v lese, je třeba upozornit na nebezpečí kterým je lymská borelióza, které na náš číhá. I při krátké návštěvě lesa nebo louky si domů můžeme na svém těle přinést nenápadného parazita, který nás ale může nakazit velmi vážnou chorobu.
Řeč je samozřejmě o klíštěti, které se v české krajině v posledních letech velmi rozmnožilo, a čím dál častěji se objevují případy, kdy jsou tito černí tvorečkové infikovaní a přenáší nebezpečné nemoci. Kromě klíšťové encefalitidy, proti které se dá očkovat, jsou nositeli také lymské boreliózy, vážné nemoci, která nám může obrátit život vzhůru nohama.
Chraňte se včas
Lymská borelióza je infekční onemocnění, které postihuje zejména klouby, kůži, srdce i nervovou soustavu. Kromě klíštěte se můžete nakazit také při kontaktu s blechou, mouchou nebo komárem. Nejlepší prevencí nemoci je vyhýbat se místům s vysokým travním porostem, používat repelenty a po každé návštěvě přírody se pečlivě prohlédnout, zda se klíště nechytilo.
Jak poznat infekci
Nakažení je většinou patrné až po nějaké době. Je proto dobré pečlivě své tělo sledovat a reagovat i na první signály. Mezi ty patří především to, že se v místě kousnutí objeví kulatá, nebo ostře ohraničená červená skvrna. Pacient může pociťovat bolest v kloubech a ve svalech, je unavený, potýká se se zvýšenou teplotou apod. Další příznaky zahrnují:
- Ochrnutí obličeje (jeho části)
- Ztuhlý krk
- Omdlévání, celková slabost
V každém případě je dobré co nejdříve navštívit lékaře a nechat si případnou diagnózu potvrdit, či vyvrátit. Fáze nemoci se u každého jedince projevují jinak, velkou roli hraje obranyschopnost a další faktory.
Vážné následky
Je třeba si uvědomit, že borelióza je skutečně vážnou nemocí, která může mít trvalé dopady na naše zdraví. Pokud není nemoc včas a řádně léčena, může se z ní rozvinout i chronická borelióza. To znamená, že pacienti trpí artritidou, tedy trvalým poškozením kloubů, zejména kolen. Není bohužel zcela vyloučené ani to, že pacient může ochrnout. Lymská borelióza postihuje také centrální nervový systém, což znamená že přináší bolesti hlavy, záněty mozkových blan nebo další komplikace.
Jak probíhá léčba?
V případě této nemoci je brzká diagnostika základem úspěchu. Čím dříve se začnou podávat léky, tím je vyšší pravděpodobnost, že situace dopadne dobře a pacient odejde zcela bez trvalých následků. Bohužel ne vždy se lékařům daří tuto nemoc odhalit včas. Vágní příznaky totiž často pacienty přivádí do ordinací lékařů pozdě. Léčba boreliózy většinou spočívá v užívání antibiotik a kortikostereoidů, pokud nemoc zasáhne také klouby.
Jste-li zastánci přírodních postupů, podpůrně se dají využít i některé bylinky jako například pupeny z topolu, jalovce či břízy. V každém případě se tato nemoc nesmí podceňovat, je daleko častější, než si myslíme, a může mít vážné následky.
Fotografie: Freepik