Strašák jménem menoragie: Tabu, o kterém ženy moc nemluví

Fotografie: Freepik

Menoragie je lékařský termín používaný k popisu dlouhého nebo výrazného menstruačního cyklu. Ženy s menoragií nemohou během menstruace normálně fungovat kvůli silnému krvácení a intenzivní menstruační bolesti. Pokud vás podobné obtíže trápí, poradíme vám, jak s nimi můžete bojovat a někdy se jich i úplně zbavit.

Jaké jsou příčiny

Objevuje se hned několik důvodů. Někdy jsou na vině rakovinové nebo nezhoubné nádory dělohy. Dále také rakovina samotné dělohy nebo čípku a v neposlední řadě také mnoho antikoncepčních metod, například nitroděložní tělísko. Nakonec je viníkem často také mimoděložní těhotenství.

Menoragie vzniká také vlivem dalších, méně častých příčin. Například vlivem Willebrandovy choroby, kvůli onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy, zánětlivého onemocnění pánve.

Příznaky

Hlavním příznakem je silné krvácení. Při takovém je třeba vyměnit tampon každé dvě hodiny, a to i v noci. Krevní sraženiny, které z těla odcházejí, jsou nezvykle velké. Stejný případ nastává i ve chvíli, kdy menstruace trvá déle než týden a brání vám v běžných činnostech. Pokud cítíte bolest, jste velice unavené, postrádáte energii a ztěžka dýcháte, vyhledejte lékaře a poraďte se s ním. Nejspíše menoragií trpíte.

Diagnóza

Gynekolog se vás zeptá na vaše příznaky a menstruaci a provede fyzické vyšetření, a to i v oblasti pánve. Lékaře také bude zajímat:

  • Krevní testy (kvůli riziku sraženin)
  • Test, zdali neprobíhá rakovina
  • Ultrazvuk (identifikuje problémy uvnitř dělohy)
Fotografie: Freepik

Léčba

Typ léčby závisí na příčině silného krvácení a na závažnosti. Lékař bere v úvahu také faktory, jako je věk pacientky, celkový zdravotní stav a anamnéza, jak dobře reaguje na určité léky, postupy nebo terapie, stejně tak na její přání a potřeby. Zdali si například ještě přeje mít děti. Nejběžnější typy léčby jsou následující.

Léčba pomocí léků

Pacientka doplňuje železo prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy. V případě, že opět zasáhne bolest, může ji léčit Ibuprofenem, ale v některých případech tento lék může obtíže ještě zhoršit. Proto je vhodné vše konzultovat s lékařem.

Často jsou pacientce doporučeny antikoncepční pilulky, které mohu snížit krvácení, hormonální terapie pomocí léků, které obsahují estrogen a také antifibrinolytika, které upraví menstruační cyklus.

Léčba pomocí chirurgického zákroku

Jelikož moderní lékařství značně postoupilo, mají ženy na výběr z mnoha metod. Vždy je důležité dbát na věk pacientky a druhé řadě na skutečnost, zdali plánuje do budoucna ještě děti. Chirurgický zákrok vás účinně zbaví obtíží, ale v některých případech také plodnosti. Proto je vhodné o operaci přemýšlet, absolvovat jí až ve chvíli, kdy budou hormonální metody neúspěšné a rozhodnout se pro vhodné řešení právě pro vás.

Metody, které lékaři nabízejí

Prvním postupem, který se používá, je tzv. dilatace, při které je odstraněna horní vrstva děložní sliznice, aby se snížilo menstruační krvácení. Tento postup se může časem opakovat. Dále se nabízí operativní hysteroskopie, což je chirurgický zákrok, kdy se pomocí speciálního nástroje k vizualizaci dokáže prohlédnout a ošetřit vnitřek dělohy.

Obraz ze zařízení lze použít k odstranění polypů a myomů, k nápravě abnormalit dělohy a odstranění děložní výstelky, aby tělo zvládalo silný menstruační výtok.

Dalším způsobem je Ablace nebo resekce endometria, což jsou dva typy chirurgických zákroků s použitím různých technik, při kterých je odstraněna celá nebo část děložní výstelky, aby se snížilo menstruační krvácení. Zatímco někteří pacienti nebudou mít menstruaci vůbec, jiní mohou mít i nadále, ale menstruační výtok bude menší než v minulosti. Ačkoli tyto postupy nezahrnují odstranění dělohy, ženy, které je používají, již v budoucnu nebudou moci mít děti.

Závěrečné řešení nabízí Hysterektomie, což je zásadní operace vyžadující hospitalizaci, která zahrnuje chirurgické odstranění celé dělohy. Po provedení tohoto postupu žena již nemůže otěhotnět a nebude mít ani menstruační cyklus.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]