Rakovina močového měchýře je čtvrtou nejčastější rakovinou u mužů a vyskytuje se až třikrát častěji u mužů.
Rakovina močového měchýře vzniká, když se ve výstelce močového měchýře, což je dutý orgán v podbřišku, který uchovává moč, nekontrolovaně rozrůstají abnormální rakovinné buňky. Tyto rakovinné buňky začnou narušovat normální funkci močového měchýře a mohou se rozšířit do okolních orgánů, říká lékařka Christinou Chun.
Existují dva typy rakoviny močového měchýře
Prvním typem je neinvazivní karcinom, který vzniká, když rakovinné buňky nepronikly do stěny močového měchýře. Toto stádium se považuje za časné a představuje přibližně 70 – 75 % všech diagnóz. Druhým typem je myofibrózní karcinom, který vzniká, když rakovina pronikne do stěny močového měchýře.
Toto stádium se považuje za pokročilé a představuje zbývajících 25-30 % diagnóz. V některých případech se může myofibrózní rakovina močového měchýře rozšířit (metastázovat) do okolních orgánů nebo do jiných částí těla.
Příznaky rakoviny močového měchýře
Prvním příznakem rakoviny močového měchýře je u většiny lidí krev v moči (hematurie). Někdy je krev viditelná, což pacienta obvykle přiměje k návštěvě lékaře. Jindy je krev v mikroskopickém množství, našim okem neviditelná a zjistí se až při rutinním laboratorním vyšetření nebo při vyšetření, které je nařízeno poté, co pacient uvede jiné příznaky močových cest.
Následující příznaky dráždivého močení jsou rovněž spojeny s rakovinou močového měchýře, i když je důležité vědět, že se mohou vyskytovat i u různých nezhoubných urologických onemocnění, jako je infekce močových cest nebo benigní hyperplazie prostaty:
- Bolest při močení
- Bolestivý pocit pálení v ústech nebo v močové trubici
- Vylučování úlomků tkáně močí (méně časté než ostatní příznaky)
Přítomnost jednoho nebo všech těchto příznaků neznamená, že máte rakovinu, ale měli byste se nechat vyšetřit lékařem, protože se jedná o abnormální tělesné funkce. Někdy lidé s diagnózou rakoviny močového měchýře nemají krvácení ani bolest. Proto jsou pravidelné prohlídky a lékařská vyšetření velmi důležitými faktory prevence a/nebo včasného odhalení.
Jak léčit rakovinu močového měchýře
Více než 75 % případů rakoviny močového měchýře zůstává omezeno na sliznici močového měchýře a neproniká do jeho stěny. Tyto nádory se nazývají nemyofibrózní nebo povrchové nádory močového měchýře a jsou-li správně léčeny, mají vynikající prognózu. Pokročilá rakovina močového měchýře je rakovina, která pronikla do stěny močového měchýře nebo se rozšířila mimo močový měchýř. Tyto nádory vyžadují agresivnější klinickou léčbu.
Možnosti léčby rakoviny močového měchýře se liší v závislosti na tom, zda rakovina spadá do jedné nebo druhé skupiny. Případná léčba se určuje na základě stadia a stupně nádoru. Jak léčit nesvalový (povrchový) karcinom močového měchýře?
1. Cystoskopie s destruktivní kauterizací nádoru
Cystoskopie je zákrok, při kterém je tenká osvětlená trubice s kamerou zavedena močovou trubicí do močového měchýře, což umožňuje lékaři vidět vnitřek močového měchýře. Během cystoskopie chirurg odstraní tkáň, zastaví krvácení pomocí speciálního elektrického zařízení (elektrokauteru) nebo provede laserovou terapii. Pokud je nádor močového měchýře dostatečně malý, lze jej odstranit pomocí kauteru.
2. Diuretická resekce nádoru
Jedná se o odstranění nádoru z močových cest přes močovou trubici pomocí elektrické síly. Diuretická resekce je endoskopický zákrok, který nevyžaduje provedení řezu v těle. Léčba léky po operaci se obvykle předepisuje pacientům s velkými, mnohočetnými nebo vysoce diferencovanými nádory.
3. Chemoterapie
Chemoterapie používá chemické látky, které narušují reprodukci buněk a další normální buněčné funkce, což vede ke zmenšení nádoru nebo k odumření nádorových buněk. Bylo zjištěno, že společné užívání dvou nebo více chemoterapeutik je účinnější než užívání jednoho léku. Existují různé typy chemoterapie. Nejčastějším chemoterapeutikem používaným u rakoviny močového měchýře je cisplatina.
4. Imunoterapie
Imunoterapie je způsob léčby rakoviny, který využívá léky a vakcíny k využití přirozené schopnosti imunitního systému bojovat proti rakovině stejným způsobem, jakým bojuje proti infekcím. Tento přístup je stále ve fázi výzkumu a je třeba se ještě mnoho naučit, ale klinické studie ukázaly, že imunoterapie je schopna léčit celou řadu zhoubných nádorů, včetně některých typů rakoviny močového měchýře.
K léčbě pokročilého a metastazujícího karcinomu močového měchýře, který se zhoršil po chemoterapii, jsou k dispozici některá schválená imunoterapeutika. Vědci také zkoumají možnost, že kombinace imunoterapeutických léků by mohly být účinnější než jednotlivé léky.
Zdroj: Healthline