Štítná žláza je důležitý orgán, který zastává mnoho důležitých funkcí v lidském těle. Pokud je příliš nebo nedostatečně aktivní, měli byste jíst správné potraviny.
Pokud je vaše štítná žláza příliš nebo nedostatečně aktivní, je důležité zaměřit se na správnou stravu. Výběr vhodných potravin vám totiž podle lékařky Amy Richter dokáže pomoci se zmírněním příznaků a lepší fyzickou pohodou. Samozřejmě je nezbytné, abyste se o svých stravovacích návycích nejprve poradili s odborníkem, neboť můžete vyžadovat speciální léčbu.
Potraviny s nízkým obsahem jódu
Jód hraje klíčovou roli při tvorbě hormonů štítné žlázy a je nezbytný pro správnou funkci tohoto malého orgánu. Pokud jej však konzumujete příliš velké množství, může to vést k výraznému snížení schopností žlázy, což může dále ovlivňovat váš organismus. Zaměřte se proto na potraviny, jako je káva nebo čaj (nejlépe bez kofeinu), čerstvé nebo konzervované ovoce, nesolené ořechy a ořechová másla, oves, brambory, med a javorový sirup.
Brukvovitá zelenina, vitamíny a minerály
Brukvovitá zelenina pomáhá štítné žláze správně využívat jód a udržovat orgán v dobrém stavu. Mezi nejvhodnější plody patří zejména bambusové výhonky, pak choy, brokolice, růžičková kapusta, maniok, květák, kapusta a hořčice. Důležitý je také dostatečný příjem vitamínů a minerálů, které jsou taktéž nezbytné pro udržení správné funkce tohoto orgánu – že je štítná žláza v nepořádku, můžete rozpoznat podle typických příznaků, které jsme na webu Zdravéstravování nedávno sdíleli.
Zaměřte se na železo
Železo je nezbytné pro mnoho životně důležitých tělesných funkcí a zdraví štítné žlázy není výjimkou. Tento minerál je totiž potřebný pro přenos kyslíku do každé buňky ve vašem těle a jeho nízké hodnoty jsou často spojovány s nadměrnou funkcí tohoto orgánu. Přidat můžete do svého jídelníčku především sušené fazole, zelenou listovou zeleninu, čočku, ořechy, drůbež, červené maso, semínka a celá zrna.
Když buňky v těle napadají štítnou žlázu: Hashimotova choroba je rizikem pro celkové zdraví
Osvědčil se také selen a zinek
Dalším minerálem, který pomáhá regulovat hormony štítné žlázy a chránit orgán před nemocemi, je dle webu Healthline selen. Ten můžete získat z potravin, jako jsou chia semínka, houby, rýže, ořechy, maso, otruby a některé čaje. Dobře se poté osvědčil i zinek, který navíc pomáhá využívat jídlo pro energii a udržuje zdravý imunitní systém. Mezi jeho nejlepší zdroje patří zejména hovězí, cizrna, kešu ořechy, houby a některá semínka. Zapomínat byste neměli ani na vápník a vitamín D, který získáte nejlépe ze sluníčka.