Jde-li o způsob stravování, je nám často středomořská strava dávána za příklad. Řada výzkumů potvrzuje, že právě středomořská strava je jedním z nejlepších způsobů stravování. Nejde totiž tak docela o dietu, i když bezpochyby vám může pomoci nějaké to kilo shodit. Daleko více jde o trvalý životní styl, kdy se stravujete tak, aby vaše tělo mělo dostatek všech vitamínů, minerálů a stopových prvků.
O středomořské stravě se toho napsalo už hodně, ale až novější studie naznačují ještě jednu zajímavou věc, která má vliv i na naši imunitu. Středomořská strava dokáže podporovat i zdraví střev a správné trávení. A jak už bylo několikrát prokázáno, právě zdravá střeva jsou vstupenkou k silné imunitě.
Zdravá střevní mikroflóra
Naše střeva obsahují bohatou střevní mikroflóru, která je nezbytná nejen pro správné strávení a vstřebávání živin, ale ovlivňuje i celou řadu dalších procesů v těle, včetně obranyschopnosti. Výsledky studií odhalily souvislost mezi konzumováním středomořské stravy a výskytem určitých typů bakterií ve střevech. A to vede k řadě pozitivních výsledků – zlepší se vaše trávení, ustálí se vyprazdňování, budete lépe schopni využívat živiny a vitamíny, nebudete tak často trpět na zánětlivá onemocnění a budete lépe chráněni před virovými infekcemi.
Plná vitamínů a minerálů
Jaké látky středomořská strava obsahuje? Je založena na lehkých, minimálně zpracovaných potravinách, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a další cenné látky, jako jsou zejména esenciální mastné nenasycené kyseliny omega3 a omega6. Ty jsou zcela zásadní nejen pro zdraví nervové soustavy. Tyto látky se vyskytují zejména v mořských tučných rybách jako je losos, tuňák, sardinky nebo makrela. Najdete je ale také v ořeších nebo olejích lisovaných za studena.
Jak středomořská strava vypadá?
Co si každodenně dopřávat? V prvé řadě by to mělo být velké množství zeleniny – tvoří až polovinu celého stravování, vhodné jsou zeleninové saláty i zelenina jako příloha k jídlu namísto rýže či brambor. Klíčové je i používání kvalitních tuků. Zaměřte se především na ty rostlinné, například olivový olej nebo oleje z ořechů. Středomořská strava také daleko méně využívá maso. Respektive soustředí se na masa libová a netučná jako je drůbež nebo ryby. Daleko méně se vyskytují výrobky z vepřového či hovězího masa.
Zapomeňte také na zpracované uzeniny plné konzervantů a soli. Používat by se měly čerstvé a kvalitní potraviny, které jsou minimálně zpracované. Zajímavé je, že součástí středomořské stravy je i sklenka červeného vína. Ne nutně denně, ale minimálně párkrát do týdne ano. Je-li víno kvalitní a suché, dietě neuškodí, a navíc podporuje zdraví srdce a cév. Středomořská strava tedy nezakazuje ani potěšení nebo možnost dopřát si něco dobrého. Když už ale chcete „zhřešit“, volte suroviny, které za to stojí.
Fotografie: Pixabay