To, že stres způsobuje šednutí vlasů se ví už dlouho. Vědci však nyní přišli s tím, že rozlouskli záhadu, jak k tomu dochází. I podle staré legendy zbělely královně Francie – Marii Antoinettě během jediné noci vlasy, když v roce 1793 čekala na popravu. Patrně za to mohl stres.
Biologické procesy způsobující šednutí vlasů byly dlouhou dobu záhadou. Nyní vědci přišli s vysvětlením, že za to může reakce organismu: bojuj nebo uteč. Pokus byl proveden na myších, které po vystavení stresu zešedivěly. Stres může hrát klíčovou roli v tom, jak rychle se vlasy mění z barevných na popelavé.
Jak spolu souvisí šedivění vlasů a stres…
Vědci věděli, že existuje spojení mezi stresem a šedivými vlasy, ale tento nový výzkum na Harvardské univerzitě v Massachusetts hlouběji zkoumá přesné mechanismy. Hlavní roli hraje kortizol (stresový hormon), který v těle narůstá, když člověk zažije reakci těla „bojuj nebo uteč“. Je to důležitá tělesná funkce, ale dlouhodobá přítomnost zvýšeného kortizolu je spojena s řadou negativních zdravotních výsledků.
Stres ovlivňuje kmenové buňky ve vlasových folikulech, kde vznikají melanocyty. To jsou pigmentové buňky, které produkují pigment melanin a dávají vlasům určité zbarvení. Lidé mají na hlavě cca 100 tisíc vlasových folikulů. Chemikálie uvolňované během stresové reakce – konkrétně norepinefrin – způsobují předčasnou aktivaci kmenových buněk produkujících pigment, čímž se vyčerpávají „rezervy“ vlasů. Po několika dnech jsou všechny kmenové buňky regenerující pigment ztraceny. Jakmile jsou pryč, není již možné pigmenty regenerovat. Poškození je tedy trvalé. Vysoká hladina stresu vede k zastavení tvorby buněk s pigmentem, proto v návaznosti na to mohou vlasy některých osob začít ztrácet své původní zbarvení.
Další důvody předčasného šedivění vlasů
Stres však není jediným – nebo dokonce primárním – důvodem, proč většina lidí začne šedivět. Ve většině případů je to genetika a přirozený proces stárnutí. S přibývajícími léty odumírají buňky a ubývá melanin. Dalším viníkem předčasného šedivění je kouření a nedostatky v proteinech, vitaminu B-12, mědi, železa a akumulací oxidačního stresu. Tento stres je vyvolán nerovnováhou mezi volnými radikály a antioxidanty ve vašem těle, které mohou poškodit tkáň, proteiny a DNA – a určitý stupeň oxidačního stresu je přirozenou součástí života.
To, co můžete udělat pro oddálení šedivých vlasů v důsledku stárnutí, je nekouřit, vyhýbat se stresu a zaměřit se na zdravé stravování – zejména přijímat dostatek omega-3 mastných kyselin, nevystavovat se nadměrně slunečnímu záření a konzumovat potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a antioxidanty.
Černý sezam a pekanové ořechy
K potravinám, které pomáhají oddálit stárnutí a tím i šedivění vlasů, patří černá sezamová semínka a pekanové ořechy. Pro tento účel se používají v TČM (tradiční čínská medicína) po stovky let. Černá sezamová semena jsou plná vlákniny, vitamínu E, fytosterolů, lecitinu, oligosacharidů, selenu, fosforu, vápníku, draslíku, hořčíku, folátu, mědi, zinku a železa. Ale dvě specifické látky, o kterých se předpokládá, že pomáhají ztmavnout vlasová vlákna, jsou sesamin a sesamolin. Sesamolin je lignan izolovaný ze sezamového oleje. Sesamin je lignan izolovaný z kůry rostlin. Dnes už dokonce existují doplňky stravy, které pomohou předcházet předčasnému šedivění vlasů.
Fotografie: Radioemem, Express