I ten nejklidnější člověk se může v životě občas dostat do situace, kdy pocítí napětí, úzkost a stres. Dopady pak na sebe nenechají dlouho čekat. Únava, oslabená imunita, deprese, špatná koncentrace, náchylnost k infekcím, zvýšená hladina krevního tlaku apod. V takovém případě pomohou bylinky.
Patří sem například meduňka, mučenka, mateřídouška, třezalka, levandule, majoránka, heřmánek a další. Bylinky pomáhají k uvolnění a snížení hladiny stresu. Taková „sedativa“ jsou k lidskému tělu šetrnější, levnější a nenávyková. Na každém člověku se stres podepíše jinak. Někomu vyletí tlak, někdo ztratí chuť k jídlu, jiného bolí hlava či žaludek. Někdy stačí sáhnout po konkrétní bylince, jindy je vhodné pořídit si směs několika bylin, které odstraní ten či onen problém.
Levandule
Pomáhá při problémech nervového původu a úzkostech. Její aroma dokáže zklidnit a působí proti stresu. Čaj zase uklidní svalový třes, podráždění, napětí. Levandule navozuje klidnější spánek, zpomaluje nervovou činnost a podporuje relaxaci. Pomáhá dokonce snížit krevní tlak.
Mučenka
Je to bylinka, která je při léčbě úzkosti srovnatelná s medikamenty. Pochází ze severní Ameriky. Pomáhá zlepšit kvalitu spánku, snižuje stres, zklidňuje, ale zahání i bolesti nervového původu. I tato bylinka dokáže snížit krevní tlak.
Heřmánek
Kdo by neznal heřmánek? Má příjemnou vůni i chuť. Pomáhá jednak zahnat stres, ale i zklidnit trávení. Heřmánek je často podáván i malým dětem. Zahání bolesti hlavy, nervozitu a pomáhá při nechutenství.
Bazalka posvátná
Bazalka je další známou bylinkou, ale pozor – nepleťte si jí s bazalkou pravou, kterou běžně používáme jako koření. Pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu, zlepšuje koncentraci. Mimo to, že pomáhá zvládnout stres, podporuje vitalitu a zdraví srdce.
Obrázek: pixabay.com