Příznaky dlouhodobého stresu je třeba nepřehlížet. Patří mezi ně i únava a nespavost

Fotografie: Freepik

Dlouhodobý stres negativně ovlivňuje duševní i fyzické zdraví. Nadměrná zátěž může vést až k rozvoji chronických onemocnění.

Stres ovlivňuje vaše fyzické i psychické zdraví různými způsoby. Ne vždy si dokážete uvědomit, že už delší dobu čelíte nadměrnému stresu, který má vliv na vaše emoce, tělo i to, jak se chováte. Výkyvy nálady, ale i změny na pokožce jsou běžnými známkami, že se potýkáte s přílišnou zátěží. Někdy se však věci mohou zhoršit a stres může být příčinou vážných onemocnění, říká doktorka Cydney Ortiz.

Co je to stres

Stres je v podstatě pocit přetížení, který na vás vyvíjí duševní nebo emoční tlak, s nímž se nedokážete vyrovnat. Jakmile stresu čelíte dlouhodobě, může mít psychické i fyzické následky. Stres bohužel není nic vzácného, jedná se o běžný problém, který potvrdila i studie z roku 2015, kdy 59 % dospělých uvedlo, že jsou neustále pod tlakem a dobře si uvědomují, že prožívají vysokou úroveň stresu.

Příznaky chronického vystavení stresu

Dlouhodobý stres může způsobit chronickou únavu a poruchy spánku, jak uvádí server Healthline. To znamená sníženou energii a nespavost. Kromě toho můžete prožívat se stresem spojené pocity deprese a úzkosti, stejně tak změny libida. Spousta lidí potvrdila, že jakmile se nacházejí ve stresovém období, pociťují sníženou sexuální touhu. Mezi další příznaky stresu se řadí také panické ataky, smutek a podráždění.

Stiskněte tento bod na 10 vteřin a usnete raz dva. Tento trik používají i vojáci v armádě

stres
Fotografie: Freepik

Stres může ovlivnit i vaše tělo

Pokud jste již nějakou dobu vystaveni nadměrnému stresu a duševnímu či emočnímu tlaku, můžete zaznamenat i některé změny na svém těle. Jedním z typických příznaků stresu je rozvoj akné, důvodem může být i to, že vystresovaní, nervózní lidé mají tendenci si více sahat na obličej. Zvýšená úroveň stresu může dle psycholožky Cydney Ortiz zapříčinit také chronickou bolest, na vině je v tom případě zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu.

Mezi další příznaky stresu, projevující se na těle, patří:

  • bolest na hrudi nebo pocit, že vaše srdce bije příliš rychle,
  • vyčerpání nebo potíže se spánkem,
  • bolesti hlavy, závratě nebo třes,
  • vysoký krevní tlak,
  • svalové napětí nebo sevření čelistí,
  • žaludeční nebo zažívací potíže,
  • oslabený imunitní systém.

Pokud si uvědomujete, že žijete pod neustálým tlakem a stres řídí váš život, je potřeba situaci ihned řešit. Stres je často příčinou chronických onemocnění, není tedy radno jej brát na lehkou váhu. Poraďte se s odborníkem, stejně tak můžete zkusit některé domácí metody, jak se stresu zbavit. O účinném cvičení proti stresu jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]