Střevní paraziti mohou číhat všude – na špatně umyté zelenině, v kontaminované vodě nebo nedostatečně tepelně upraveném mase. Takoví paraziti se vyskytují i u nás, ale více v Africe, Asii a Jižní Americe.
Střevní parazit může způsobit velké zdravotní potíže, které není radno podceňovat. Mezi tyto potíže patří bolesti břicha, průjem, svědění, zvracení, úbytek hmotnosti a únava. Je potřeba se proti takovým parazitům dobře bránit a dodržovat řádnou hygienu. A pokud máte podezření, že parazita ve střevě máte nebo jej tam opravdu máte, můžete s nimi bojovat přírodními prostředky, které jsou nanejvýš účinné.
Příčiny usídlení střevních parazitů ve střevě
Tento problém nemá pouze jednu příčinu, existuje více příčin, na které bychom si měli dávat pozor. Mezi příčiny patří:
- Oslabená imunita
- Nedodržení hygieny při přípravě potravin
- Nedostatečně upravené maso a ryby
- Neumyté ruce před jídlem
- Chůze bosýma nohama na kontaminované zemi
Příznaky spojené se střevními parazity
Mezi příznaky střevních parazitů patří anémie, bledost. bolesti hlavy, žaludeční potíže, vysoká a nevysvětlitelná únava, úbytek váhy, kašel, horečka, nulová chuť k jídlu, zvracení, svědění konečníku především v noci a náladovost. Parazity se nakazit nemusíte, ale musíte být opatrní a dodržovat několik zásad.
Jak zabránit napadení střev střevními parazity?
Po toaletě si vždy umývejte ruce! Je to zásada číslo jedna. I když jdete pouze na malou, vždy si umyjte ruce. To znamená, že si musíte umýt ruce, i když přijdete z venku domů, saháte na peníze a také si umyjte ruce před přípravou jídla.
Stravujte se zdravě
Díky zdravému stravování bude vaše imunita pevná jako skála a vy se tak můžete vyhnout nejen infekcím, ale také nakažením parazity. Doporučujeme jíst dostatek vitaminu C. Také dostatek antioxidantů a vitaminu A. Dopřejte si čerstvou zeleninu a ovoce. Dejte přednost mrkvi, paprice, jablku, ostružinám, malinám borůvkám, ale také kedlubně a okurce.
Čistá voda
Pijte dostatek čisté vody a vyhýbejte se přeslazeným limonádám a džusům plných cukrů. Pijte alespoň jeden a půl litru až dva litry obyčejné vody denně. Ovšem záleží na období. V létě tělo potřebuje zvýšené množství tekutin, v zimě zase méně. Občas je také vhodné dopřát si minerální vodu. Nezapomínejte ani na mytí potravin, které plánujete jíst syrové – ovoce a zelenina.
Jak se zbavit parazitů ze střev
Ze všeho nejdříve raději vyhledejte lékaře, bude potřeba zjistit příčinu příznaků a okamžitě jednat. Parazité se rychle šíří a mohou být opravdu nebezpeční. Můžete dodržovat dietu, abyste podpořili rychlejší odstranění parazitů ze střev, ale stále musíte být pod dozorem lékaře. V takovém případě doporučujeme vypít dva litry vody denně. Do vody nakapte několik kapek citronové šťávy a dále si můžete připravit petrželový odvar, který je také třeba zapít dvěma litry obyčejné vody. Další recepty:
- Tymián ½ lžičky
- Voda ½ sklenice
- Kořen hořce ½ lžičky
- Heřmánek ½ lžičky
Bylinky zalijte vodou a vařte deset minut. Po deseti minutách ztlumte plamen a nechte v hrnci dalších deset minut. Pijte na lačný žaludek po dobu dvaceti dní. U děti deset dní. Můžete použít další recept:
- Máta 1 hrst
- Voda 1 litr
- Česnek 2 stroužky
- Mléko ¼ sklenice
Mátu uvařte ve vodě a přeceďte, smíchejte s rozmačkaným česnekem a mlékem. Nechte tekutinu vychladnout a vypijte večer, nejlépe před spaním. Také můžete využít dva šálky olivového oleje – extra panenského a 30 gramů sušeného pelyňku. Obě suroviny vložte do nádoby s víkem a nechte deset dní uležet. Užívejte každý den dvě lžičky na lačno.
Zdroj: Healthline