Trápí vás střevní parazit? Nutno říci, že o nich nemusíte dlouhou dobu vůbec vědět, dokáží však napáchat v organismu velké škody. Jedná se většinou o prvoky, což jsou jednobuněčné organismy, které se mohou v těle množit. Dalšími druhy střevních parazitů jsou hlísty, larvy, cizopasní červi nebo tasemnice.
Jak se dostanou do těla?
Nejčastěji dochází k přenosu střevních parazitů do těla kontaktem s infikovanými výkaly. K tomu může dojít prostřednictvím kontaminované potravy, špatně omyté zeleniny a ovoce, případně z půdy nebo vody. Mezi nejrizikovější faktory patří cestování do zemí, kde je horší hygiena, dětské kolektivy nebo kontakt se zvířaty. Dalším velkým zdrojem střevních parazitů jsou domácí mazlíčci, při olizování srsti dochází k přenosu parazitů na srst a tím k přenosu na člověka. Dalším problémem bývá oslabený imunitní systém, který nedokáže parazitům vzdorovat.
Příznaky
Mezi příznaky onemocnění střevními parazity patří:
- nadýmání,
- průjem,
- únava nebo slabost,
- plynatost,
- nevolnost,
- bolest žaludku,
- zvracení,
- ztráta hmotnosti.
Pokud si myslíte, že byste mohli mít střevní parazity, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař dokáže určit pomocí testování typ parazitů, léčba nebývá náročná a po léčbě dochází ke kontrole, zda jsou již paraziti pryč.
Přírodní léčiva
Přes absenci klinických studií jsou přírodní léčiva podle různých výzkumů možnou alternativou nebo doplňkem konvenční léčby. Rostliny a doplňky stravy s takovým potenciálem jsou berberin, papája, dýňová semínka, pelyněk, ale v boji se střevními parazity pomůže také zdravá strava.
Berberin
Berberin je alkaloid s řadou léčivých účinků, nejčastěji je ve formě laboratorně izolovaného z dřišťálového dřeva (Dřišťál evropský). Má vliv na krevní lipidy, snižuje krevní cholesterol, potlačuje růst nádorových buněk a má antiinfekční účinky. Kromě toho detoxikuje a umí bojovat s bakteriálními průjmy. Podle Íránského věstníku parazitologie z roku 2014 může chránit před infekcí tasemnicemi.
Semena papáji
V roce 2007 byla zveřejněna pilotní studie v časopise Journal of Medicinal Food, kdy dostalo 60 dětí se střevními parazity okamžité dávky elixíru obsahujícího směs semen papáje a medu. Po sedmi dnech užívání mělo velký počet dětí stolici od parazitů očištěnou.
Dýňová semínka
Naopak studií z roku 2016 byly prokázány antiparazitní účinky u dýňových semínek, které obsahují vysoké množství aminokyselin, mastných kyselin, sloučenin berberinu, cucurbitinu a palatinu. Právě zmíněný cucurbitin umí červy a střevní cizopasníky doslova paralyzovat.
Pelyněk
Další z velmi užitečných bylin s antiparazitními účinky je pelyněk pravý. Podle studie zveřejněné v časopise Parazitologický výzkum v roce 2010 výtažky z pelyňku oslabují membránu parazitů (hlavně motolic, hlístic nebo pijavek) a tím je úspěšně likvidují.
Zdravá strava
Při léčbě střevních parazitů se také osvědčila dieta s optimalizací žaludečních kyselin, doporučuje se proto:
- vyhnout se kávě, rafinovanému cukru, alkoholu;
- zahrnout do jídelníčku více česneku;
- zvýšit spotřebu mrkve, sladkých brambor, tykví nebo potravin s vysokým obsahem betakarotenu;
- více konzumovat potraviny bohaté na probiotika, jako je jogurt;
- jíst potraviny bohaté na vitamíny C a B;
- vyvarovat se konzumaci syrového masa nebo syrových ryb.
Kromě toho se obecně doporučuje střevní detox s vysokým příjmem vlákniny (psyllium, lněné semínko) a v boji s parazity pomůže také červená řepa.
Fotografie: Pixabay