Strie jsou velmi časté – podle odhadů je má až 90 % lidí. Obvykle se objevují během těhotenství nebo po něm, případně po jiných náhlých nebo rychlých změnách hmotnosti.
Strie (nebo také strie distensae) jsou jizvy na kůži, které vznikají při rychlém natahování a roztažení kůže, jako například během růstu v adolescenci, při rychlém přibývání váhy nebo v těhotenství. Tyto jizvy jsou většinou široké a bílé nebo růžové a nacházejí se nejčastěji na břiše, stehnech, hýždích a prsou. Strie mohou být kosmeticky nežádoucí, ale nejsou zdravotně nebezpečné a nelze je úplně odstranit, i když některé metody jako například lasery nebo chemické peelingy mohou zlepšit jejich vzhled, říká doktorka Raechele Cochran Gathers.
Jak vypadají strie?
Strie jsou viditelné jizvy na kůži, které mají specifický vzhled. Většinou se jedná o úzké a protáhlé linie, jež jsou široké několik milimetrů až centimetrů. Mohou být různých barev, nejčastěji jsou ale bílé nebo růžové. Během času se mohou změnit na stříbřitě bílou barvu. Strie se nejčastěji nacházejí na břiše, stehnech, hýždích a prsou, ale mohou se objevit i na jiných částech těla. Při dotyku jsou strie obvykle hladké a lesklé a mohou být měkké nebo tvrdé na dotek.
Jak se zbavit strií?
Mnoho produktů a postupů slibuje, že minimalizují výskyt strií, nebo je dokonce nechají zcela zmizet. Dosud však existuje jen málo důkazů o účinnosti těchto výrobků. Mezi návrhy, se kterými jste se mohli setkat, patří:
- Zvlhčování: Spousta hydratačních přípravků tvrdí, že minimalizují výskyt strií nebo se jich zbavují, ale pro tato tvrzení neexistují žádné důkazy. Použití hydratačního krému na strie nemá na jejich vzhled žádný vliv.
- Samoopalovací krém: Aplikace samoopalovacího krému na strie představuje dočasný způsob, jak minimalizovat barevný rozdíl mezi typickým odstínem vaší pleti a barvou strií.
- Krémy na předpis: Některé lokální přípravky dostupné na lékařský předpis mohou pomoci, aby rané strie nebyly tak nápadné. Patří mezi ně kyselina hyaluronová a tretinoin, syntetická verze vitamínu A.
Lékařské ošetření strií
Strie často časem vyblednou. Pokud nechcete čekat, existují ošetření, která mohou pomoci zlepšit jejich vzhled. Jen mějte na paměti, že žádná léčba nedokáže strie úplně vymazat. Dermatolog může nabídnout další rady ohledně profesionálních možností, jak minimalizovat výskyt strií, včetně:
- tretinoinových krémů,
- krémů s kyselinou hyaluronovou,
- frakční fototermolýzy,
- mikrodermabraze,
- excimerové laserové terapie.
Co způsobuje strie?
Strie vznikají v důsledku rychlého natahování a roztažení kůže, což způsobuje přetržení kolagenových vláken v kůži. Toto se obvykle stává během růstu v adolescenci, během rychlého přibývání na váze, těhotenství, nadměrného cvičení nebo při užívání kortikosteroidů. Když se kůže natáhne a roztažení přesáhne její přirozenou roztažitelnost, dochází k prasknutí vláken v kůži, což způsobuje vznik strií. Strie se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích a prsou, ale mohou se objevit i na jiných částech těla.
Kdo je ohrožen rozvojem strií?
Rozvoj strií může být problematický zejména pro ženy, ale také muži mohou být touto kosmetickou vadou postiženi. Strie jsou v podstatě jizvy na kůži, které vznikají při rychlém roztažení kůže, například během těhotenství, rychlého přibývání na váze, růstu v adolescenci a podobně. Pravděpodobnost vzniku strií se zvyšuje, pokud:
- jste žena,
- se strie vyskytly v rodině,
- jste těhotná,
- máte Marfanův syndrom,
- jste v minulosti rodila velké děti nebo dvojčata,
- máte vyšší tělesnou hmotnost,
- dochází k výraznému úbytku nebo přírůstku hmotnosti,
- užíváte kortikosteroidy.
Vzhledem k tomu, že strie mohou mít negativní vliv na sebevědomí, mnoho lidí hledá způsoby, jak je minimalizovat nebo odstranit. Existuje mnoho kosmetických produktů a procedur, které slibují redukci strií, ale účinnost těchto metod se může lišit.
Zdroj: Healthline