Sušíte prádlo doma? Lékaři varují, že tím vystavujete sebe i své děti riziku astmatu. Sušení prádla doma zvyšuje vlhkost vzduchu a neprospívá dýchacím cestám.
Ačkoliv jsou dnes sušičky na prádlo běžným standardem, rozhodně se nedá říct, že by to byl většinový způsob sušení prádla. Ve společných prostorách činžovních domů se již dnes také moc nesuší a většina z nás doma zkrátka pořád roztahuje sušáky nebo teď, v zimních měsících, dává prádlo na radiátory. Zjistili jsme však, že tento způsob není zrovna ideální. Více prozradila doktorka Catharine Paddock.
Sušení a plísně
Zavěšení mokrých tkanin na sušáky a radiátory může zvýšit vlhkost a způsobit šíření spor plísní po celém domě. Plísně se sráží kolem oken a dveří a za nábytkem přiléhajícím ke stěnám. Problém se vyskytuje zejména v malých, špatně větraných a nevětraných interiérech. Plísně a houby mohou způsobovat závažná alergická onemocnění včetně astmatu. Jsou nebezpečné zejména pro malé děti, starší osoby a osoby s kožními problémy a oslabeným imunitním systémem.
Astma – jak ho diagnostikovat
Astmatem trpí přibližně 235 milionů lidí na celém světě a okolo 600 tisíc lidí v České republice. Astma je nejčastější příčinou pracovní neschopnosti, hospitalizace, invalidity a úmrtí ze všech alergických onemocnění. Jeho rozvoji napomáhá nejen vlhký vzduch, ale také znečištění ovzduší. Astma se projevuje sípáním, dušností a úporným kašlem. Pokud se tyto potíže opakují a zesilují ráno nebo večer, je velmi pravděpodobné, že jsou vyvolány alergenem.
Mezi nejčastější patří alergie na houby a plísně. Kromě kašle, dušnosti a dýchacích potíží může způsobit rýmu, a dokonce i atopickou dermatitidu a kopřivku. Výzkumy australských vědců nedávno prokázaly, že pobyt ve vlhké domácnosti může nejen zhoršit stav u již diagnostikovaných astmatiků, ale u dosud zdravých jedinců dokonce i astma vyvolat.
Jak nejlépe sušit prádlo
Abyste zabránili vzniku plísní v domě, neměla by vlhkost vzduchu překročit 60 %. Odvlhčovače, které kondenzují vodní páru a ukládají vodu do speciálních zásobníků, umožňují regulovat vlhkost vzduchu. Vyplatí se sušit prádlo venku, i když mrzne, pokud neprší. Oblečení ve větru schne rychleji a po usušení svěže voní. Pokud musíte prádlo pověsit na sušák v pokoji, umístěte ho volně tak, aby mezi látkami bylo co nejvíce místa. To umožní volnou cirkulaci vzduchu.
Při praní nezapomínejte na to, abyste prádlem nezaplnili celý buben pračky. Když není buben přetížený, pračka může lépe odstřeďovat a prádlo je méně vlhké. Jestliže chcete sušit prádlo rychle a bezpečně, investujte do automatické sušičky.
Zdroj: ZZMV, MedicalNewsToday