Víte, kdo byl svatý Martin? Sv. Martin, celým jménem Tourský se narodil roku 316 n.l., ve svých 15 letech byl proti své vůli, přijat do císařského jezdectva. Legenda praví, že jedné chladné noci v Amiens viděl promrzlého nahého žebráka. Svatý Martin neváhal a svým mečem rozetnul svůj plášť na dvě půlky. Jednu polovinu podal žebrákovi. Následující noci se mu zjevil Kristus, který měl na sobě oblečený právě jednu polovinu jeho pláště. Díky této události se nechal pokřtít. Ve svých 22 letech byl z armády propuštěn, cestoval po celé Itálii a Dalmácii, poté odešel do Francie, kde strávil většinu svého života. Deset let žil jako poustevník, roku 372 přijal Martin biskupský stolec. I po jmenování biskupem, žil nadále jako mnich ve své chatrči u řeky Loiry. Zemřel v 81 letech.
Svatý Martin je patriot vojáků, koní, jezdců a vinařů, nejčastěji je zobrazen na koni s půlkou pláště a žebrákem.
Pořekadlo, že sv. Martin přijíždí na bílém koni, značilo o tom, že v době kdy slavil svátek, padal sníh a blížila doba mrazivých večerů a dlouhých nocí.
Pro Čechy a Moravany měl svatomartinský den ještě význam v tom, že čeledi 11.11. skončila sjednaná služba, dostávali mzdu a hledali nového hospodáře.
A proč ke svatému Martinu patří husy? Legenda říká, že svatý Martin při své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours a schoval se před vyslanci, kteří mu zprávu o zvolení nesli, do husince mezi hejno hus. Ty ho však svým silným kejháním prozradily. Jiná verze zase říká, že husy Martina při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.
Přikládáme vám zde recept na jednu neobvyklou verzi husy a to:
PEČENÁ HUSA SE ZELENINOU, S KARAMELIZOVANÝMI HRUŠKAMI NA OSTRUŽINOVÉ OMÁČCE.
Ingredience:
• 4-5 kg husa
• 2 pomeranče
• 4 bobkové listy
• Snítka tymiánu
• 3 lžíce slunečnicového oleje
• 8 středních, oloupaných mrkví, vcelku
• 4 oloupané tuříny, přepůlené
• 8 středních pastináku, vcelku
Ingredience na ostružinovou omáčku:
• 1 lžíci hnědého cukru
• 100 ml kvalitního octa z červeného vína
• 100 ml kvalitního drůbežího vývaru
• ½ sklenice ostružinového džemu
Suroviny na hrušky:
• 6 hrušek
• 2 polévkové lžíce hnědého moučkového cukru
• Jeden velký plastový sáček se zipem (není nutné – je dobré pro snazší obalení hrušek cukrem)
Postup:
1. Odstraňte všechen přebytečný tuk z vnitřku husy. Celou husu propíchejte nožem nebo jehlou na špízy, zejména pod křídly. Takto se z kůže dostane, při pečení, co nejvíce tuku ven a kůži budete mít krásně křupavou.
2. Předehřejte si troubu na 200°C. Husu osolte, opepřete a do její dutiny vložte pomeranče, bobkový list a tymián. Potřete prsa a křídla husy slunečnicovým olejem (2 lžícemi oleje). Do připraveného pekáče vložte očištěné mrkve, na mrkve položte husu. Zbývající, očištěnou zeleninu promíchejte se zbytkem oleje. Též do zeleniny vmíchejte bobkový list a rozprostřete zeleninu okolo husy. Přikryjte pekáč a dejte takto péct na 1 a ½ hodiny.
3. Po uplynuté době vyndejte husu z trouby, sejměte víko nebo alobal a pokračujte v pečení po dobu 1 a ½ hod.. Při pečení postupně odstraňujte tuk, kdyby ho bylo v pekáči příliš. Po dopečení zvyšte teplotu na 220°C a pečte na 30 min. Po upečení, vyndejte zeleninu a husu -nakrájejte, stále udržujte v teple.
4. Příprava omáčky: vyjměte z husy pomeranče a slijte všechen tuk. Na pekáč dejte cukr a zahřejte, pomocí cukru z pekáče dostanete i připečené zbytky. Poté vlijte vinný ocet a míchejte, dokud se cukr nerozpustí a směs se začne vařit. Nakonec vymačkejte do omáčky šťávu z citrónů a ostružinovou marmeládu, vše přiveďte k varu. Vše slijte do misky na omáčku.
5. Příprava hrušek: oloupejte a překrojte hrušky, vyndejte jadřince. Poté nakrájejte hrušky na čtvrtky. V misce smíchejte hrušky s cukrem a vložte je na rozpálenou pánev, takto nám hrušky zkaramelizují.
6. Nyní máte všechno hotové a stačí jen podávat. Jako přílohu můžete zvolit brambory nebo jen upečenou zeleninu.
Nechte si chutnat!