Svrab je problém, který hrozí i čistotným lidem. Jaké jsou jeho příznaky a léčba?

Svrab představuje nepříjemné (svědivé) kožní onemocnění, které způsobuje roztoč žijící v kůži člověka. Mezi hlavní příznaky patří zarudlé nebo bělošedé linky na pokožce a svědění, především v noci. K přenosu z jednoho člověka na druhého dochází při kontaktu s nakaženou osobou, nikoliv však běžným podáním ruky.

K nakažení dochází přímým kontaktem, formou pohlavního styku, nošení stejného oblečení, použití jednoho ručníku, spaní ve stejné posteli apod.

Svrab (parazitický roztoč – zákožka svrabová: Sarcoptes scabiei) je mikroskopické velikosti a není pouhým okem vidět. Nakazit se může prakticky kdokoli, ale existují skupiny lidí, kteří jsou vystavení vyššímu riziku. Například sexuálně aktivní lidé (střídání partnerů), lidé s oslabenou imunitou a lidé pracující v některých sociálních zařízeních.

Parazitický roztoč se pod kůži dostává během několika málo minut (2-3 minuty) a inkubační doba svrabu se pohybuje kolem 21 dnů při první infekci. Onemocnění svrabem se hlásí epidemiologovi. Vyrážky často vypadají jako drobné hrbolky se škrábanci. Dermatolog dokáže na pokožce identifikovat malé linky (cestičky či nory). Tyto linky bývají esovitého tvaru, ve skutečnosti jsou to cestičky hluboké půl až jeden centimetr, které svrab vytvořil pod kůži. Nejčastěji se vyskytují: na zápěstí, loktech, mezi prsty, kolem pupíku, v podpaží, na hýždích, genitáliích, klenbách nohou.

Jak probíhá vyšetření…

Mimo klasické formy onemocnění existují ještě i méně obvyklé varianty: svrab norský. Ten se vyskytuje u lidí s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění, u mentálně retardovaných osob. Existují celkem tři možnosti vyšetření svrabu: Pomocí mikroskopu, dermaskopu a odběrem vzorku kůže.

Léčba…

Pokud vám byl diagnostikován svrab, vaše léčba bude zahrnovat několik kroků. Pravděpodobně vám budou předepsány léky, jako je permethrinový krém. Je to krém, který zabíjí svrab i jeho vejce. Obecně se považuje za bezpečný pro dospělé, těhotné ženy a děti ve věku 2 měsíců a starší. Jako alternativu k permethrinu lze použít malationové mléko, které také zabíjí svrabové roztoče. Lindane krém a krotamiton krém mohou také poskytnout úlevu, ale obvykle se předepisují až tehdy, nebyla-li jiná léčba účinná.

Některé pleťové vody nebo masti určené k léčení tohoto onemocnění mohou vyžadovat častější aplikaci. A některým lidem může být předepsán i perorální lék. Léčivo se aplikuje na celé tělo (mimo krku a hlavy u dospělých). Následně se po uplynutí dané doby provede očistná koupel. I po ukončení léčby může několik dalších dnů přetrvávat svědění, proto se doporučuje mazat pokožku změkčujícími krémy či krémy s kortikoidy.

Jak zmírnit svědění…

Léky však nejsou jediným způsobem, jak zmírnit svědění. Pacienti by se také měli snažit udržet pokožku v chladu. Teplo může zhoršit svědění. Použití studené vody nebo koupání ve studené vodě může snížit pocit svědění. Volně prodejná antihistaminika mohou rovněž přinést úlevu.

Mimo léčby je důležitý i úklid a likvidace všeho, kde by se svrab mohl nacházet. Nutné je vyprat ručníky, oblečení. Položky, které nelze prát, by se měly vyčistit nebo zapečetit v plastovém sáčku po dobu nejméně jednoho týdne a celý dům by se měl vyluxovat a vyvětrat – žádný roztoč nemá rád chlad. Při úklidu lze tedy použít i velmi studený vzduch.

Obrázky: getridofthings, foxnews