Symptomy nejčastějších gynekologických problémů žen a jejich léčba

Gynekologické potíže potrápí během života každou ženu, některé obtíže jsou snadno řešitelné a lze jim i předejít, jiné jsou závažnější a je nutné vyhledat lékaře. Ženské zdraví je důležité pro šťastný a rodinný život, ale také pro ten sexuální. Preventivní vyšetření jednou za rok by proto mělo být standardem, aby se včasnou diagnostikou předešlo závažnějšímu onemocnění nebo zhoršení stavu.

Diagnostika

V gynekologii se používá několik druhů diagnostiky pro stanovení a vyřešení problému, který danou ženu trápí. Může jít o zánět, kvasinky, ale i závažnější nebo chronické onemocnění.

  • Základní gynekologické vyšetření včetně prohlídky na speciálním vyšetřovacím křesle, každá žena by měla takovou prohlídkou projít jednou ročně.
  • Kolposkopie je podrobnější vyšetření vagíny a děložního čípku pomocí speciálního zařízení, které dokáže zvětšit obrázek přibližně 40krát a jsou viditelné veškeré anomálie.
  • Hysteroskopie je vyšetření optickou sondou, které se provádí v celkové nebo lokální anestézii, při výkonu je možné odebrat také části tkáně nebo ošetření některých změn v děložní dutině.
  • Nejčastějším diagnostickou metodou je ultrazvuk pánevních orgánů, vyšetření identifikuje patologie vaječníků, vejcovodů a samotné dělohy. Během těhotenství se pomocí ultrazvuku sleduje vývoj dítěte.

Vaginální kandidóza

Toto onemocnění je zřejmě nejčastějším problémem dívek a žen, které se projevuje svěděním, pálením a bolestí. Během života se s tímto onemocněním setká takřka každá žena, nejčastěji v plodném věku. Často trpí na kandidózy také těhotné. Kandidózu způsobuje převážně kvasinka Candida albicans. Vzniká také často jako důsledek antibiotické léčby.

Zánět pochvy – vaginitida

Záněty pochvy jsou dalším častým onemocněním, se kterým se během života setká až 60 % žen. Vlhké prostředí vaginy totiž umožňuje reprodukci různých mikrobů. Onemocnění se projevuje pálením, svěděním a výtokem. Vaginitida může být také důsledkem alergické reakce, mechanickým podrážděním nebo jako důsledek poklesu ženských hormonů estrogenů.

Zánět vaječníku a vejcovodu

Neléčené záněty vaječníků nebo vejcovodu mohou vést k neplodnosti, je proto dbát na včasnou diagnostiku a léčbu. Způsobují je infekce v pánevní oblasti, v okolí konečníku nebo z krve. Při tvorbě nemoci hraje roli také snížená imunita, ale může se vyvinout také při nadměrném podchlazení, v důsledku velké fyzické námahy, ale také ze stresu.

Endometrióza

Normálně odcházejí částečky endometria z těla ženy ven během menstruace, v případě, že tomu tak není a usazují se na ženských orgánech v pánevním dně, vzniká endometrióza. Ta může vést v mnoha případech až k neplodnosti. Je způsobena hormonální nerovnováhou. Vyšetření probíhá laparoskopicky, případně hysteroskopicky.

Neplodnost

Neplodnost trápí až 10 % párů a je diagnostikována v případě, že dvojice se aktivně o těhotenství během jednoho roku snaží, avšak nedojde k němu. Existují dva druhy neplodnosti – absolutní a relativní forma. Absolutní forma je charakterizována úplnými a neléčitelnými onemocněními reprodukčního systému u muže nebo ženy. Relativní forma naopak není kritická a lze se jí pod dohledem odborníků zbavit.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]