Rameno je komplexní oblast těla, kde se nachází mnoho kostí, kloubů a svalů. Každý z těchto kloubů a svalů přitom hraje zásadní roli v pohybu. Hodně lidí jim věnuje jen malou pozornost, dokud se nepotýkají s nesnesitelnou bolestí a nepohodlím. Dnes se podíváme na kloub zánětu ramene, jeho příznakům, léčbě a prevenci. Zánět ramene, stejně jako jinde v těle je velmi bolestivý a nepříjemný.
Rameno (stejně jako záda) je skupina svalů a kloubů, které jsou pod neustálým tlakem. I jediný špatný pohyb může vést k bolesti a provádění špatných pohybů v delším časovém horizontu může vést k postupnému zhoršování pohyblivosti a flexibility ramen. Na konci tohoto procesu se může objevit zánět šlach. A pokud jste ho někdy měli například u zápěstí, velmi dobře víte, jak bolí.
Ohrožené skupiny lidí a příčiny
Stejně jako u jiných nemocí, i zde jsou postižení pacienti více z určité oblasti. V tomto případě se jedná o jedince, kteří se živí fyzickou prací, ve které hodně namáhají paže a ramena. Stejně tak se ale může jednat také o sportovce, kteří se pouští do tréninku bez řádného zahřátí. Dalším faktorem je pochopitelně věk, protože s přibývajícím věkem se zpomaluje schopnost tvorby kolagenu, který je nezbytný pro pohyblivost všech kloubů v těle.
Příznaky zánětu šlach je poměrně snadné rozpoznat. V případě potíží je ideální obrátit se na lékaře, který vám může předepsat léky na bolest a protizánětlivé krémy, ale většina z nich vám doporučí jen dostatečný klidový režim. Postiženým ramenem byste měli co nejméně hýbat a počkat, až zánět odezní. Příznaky zánětu ramene jsou následující:
- bolest ramen, která vystřeluje až do paží, a to nejčastěji při pohybu ruky,
- bolest se bude stále zvětšovat, někdy až do té míry, že nebudete moci v noci spát,
- ramenem budete moci hýbat méně než obvykle a i jednoduché pohyby se stanou velmi obtížnou a bolestivou záležitostí.
Léčba a prevence
Jak už jsme zmínili výše, máte-li velké bolesti v ramenou, musíte si odpočinout. V tomto případě odpočinek neznamená, že nebudete vůbec aktivní. Nehýbat se vůbec nepomůže, spíš naopak. Svaly ztuhnou, budou bolestivé a průběh onemocnění ještě zhorší. Měli byste se hýbat, ale nedělat nic náročného. Skvělé je také několikrát denně přikládat led na postižené místo po dobu asi deseti minut. To pomůže snížit bolest v rameni a nebudete se cítit tak nepříjemně.
Jistě to znáte, ale stejně to zopakujeme. Led nikdy nepřikládejte přímo na kůži, protože byste si mohli způsobit omrzliny. Led nebo chladící polštářek dejte do kapesníku, utěrky nebo jiné látky, abyste ochránili svou pokožku. Budou-li bolesti pokračovat i přes klidový režim a ledování, poraďte se s lékařem. Ten stanoví závažnost zánětu a poradí vám, co dělat dál. Léčba může trvat několik dnů, ale také týdnů. Záleží jen na tom, jak budete postupovat a jak brzy začnete problém řešit.
Fotografie: Freepik