Mycoplasma pneumoniae je bakterie, která je velice atypická vzhledem k tomu, že u většiny pacientů s respiračními infekcemi zapříčiněnými tímto patogenem se zápal plic nevyvine. Proto se jí někdy přezdívá „chodící pneumonie“. Nicméně to neznamená, že je zcela bezpříznaková.
Rychle se šíří, především v oblastech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou například školy. Svět se nyní potýká s epidemií tohoto zápalu plic u dětí neboli se syndromem bílých plic, jak se nemoci říká.
Bakterie se rychle šíří
Mycoplasma pneumoniae se velice rychle šíří kontaktem s respiračními tekutinami. Dobře se jí daří především na místech, kde se vyskytuje hodně lidí, zvláště ohrožené jsou školy. Stačí párkrát zakašlat nebo si kýchnout a vlhkost obsahující patogen se uvolní do vzduchu a nechá se snadno vdechnout. Když se bakterie dostane do vašeho těla, připojí se k plicní tkáni a začne se množit. Následně se u vás plně rozvine zápal plic, jak uvádí web Healthline.
Příznaky, na které je potřeba dávat si pozor
Prvotní příznaky, na které je potřeba dávat si pozor, zahrnují potíže v horních cestách dýchacích. Patří mezi ně:
- dušnost,
- kašel,
- únava a
- horečka.
Obavy rodičů po celém světě
Syndrom bílých plic, jak se nemoci přezdívá, se nyní nebezpečně rozšířil v severní Číně, odkud se dostal do dalších zemí. Rozšířil se mimo jiné i do Spojených států, kde se jím nakazil i 6letý chlapec, jehož maminka se s příběhem podělila na sociálních sítích. Výrazný nárůst případů syndromu bílých plic hlásí i některé evropské země, například Švýcarsko, Nizozemsko, Belgie, Švédsko nebo Dánsko, jak informuje server Medonet.
@chaoscarouselcreations #mycoplasmapneumonia #mysteryillness #chinapneumonia #7dayhighfever #mychild ♬ original sound – Julie Thompson
Ruce jsou spolehlivým ukazatelem mnohých nemocí. Pomohou odhalit i Raynaudův syndrom nebo cukrovku
Maminka zmíněného 6letého chlapce chtěla varovat ostatní obyvatele, proto se rozhodla sdílet příznaky svého syna. Symptomy jejího syna ji donutily okamžitě vyrazit do nejbližší nemocnice. Nejdříve byla informována lékaři, že její dítě je naprosto v pořádku, jenže za pár dní mu bylo hůře. „Byl letargický, nemohl se hýbat, měl horečku, která se neustále vracela,“ uvedla žena.
Když se se synem opět vydala do nemocnice, chlapec prošel mnoha testy, včetně testů na chřipku a streptokoka, ale výsledky neuváděly nic alarmujícího. Až rentgen ukázal, že jedna z jeho plic byla zcela bílá. Příčinou jeho stavu byl syndrom bílých plic neboli také „chodící pneumonie“. O zápalu plic jako o zákeřné nemoci, kterou je obtížné rozpoznat, jsme již psali na ZdravémStravování.