Život moderního člověka se velmi často odehrává vsedě. Sedí, když snídá, jede do práce, pracuje, vrací se domů, večeří a lenoší u televize. Hýžďové svaly bohužel pak velmi často trpí.
Hodně profesí probíhá sedavým způsobem. I proto se doporučuje zařadit do svého denního programu nějaký pohyb, aby nedocházelo k problémům s hýžďovými a ostatními svaly. Výsledkem nedostatku fyzické aktivity jsou totiž ochablé svaly a povislý zadek. Odborně se tomu říká gluteální amnézie, jinak také syndrom mrtvého zadku, říká lékařka Cameron White.
Co se stane s tělem, když pořád sedíte
Sedavé zaměstnání bohužel přispívá k rozvoji civilizačních nemocí. K nim patří zejména nadváha a obezita, vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu, cukrovka nebo srdeční onemocnění. Představte si, když stále v práci sedíte, tak se střední hýžďový sval (musculus gluteus medius) zapojuje do činnosti jen minimálně a dochází k jeho ochabování.
Zároveň je omezen průtok krve. Tento sval přitom při chůzi stabilizuje pánev a udržuje páteř ve správné pozici. Nepracuje-li správně, dostaví se potíže – ztuhlost a bolest kyčlí, kolenou, kotníků i prstů na nohou. A právě v tento moment si uvědomíte, že je něco s vaším tělem špatně. Jenže lepší než se dostat do této fáze je prevence. A k ní někdy stačí docela málo.
Pravidelně se hýbejte
Prevence syndromu mrtvého zadku obnáší především fyzickou aktivitu. Můžete ve své denní rutině udělat menší změny – jít do práce část cesty pěšky, chodit na procházky, procvičovat nejen hýžďové svaly. V zaměstnání se doporučuje každou půl hodinu sezení na židli se jít protáhnout, aby musely svaly na hýždích občas začít pracovat. Pravidelným tréninkem je možné dostat hýžďové svaly opět do formy.
Které cviky vám pomohou
Ideálním cvikem pro zlepšení fyzické kondice hýžďových svalů jsou obyčejné dřepy. Jejich výhodou je, že je lze cvičit kdekoliv a kdykoliv. Dokonce si je můžete zacvičit i v práci. V základní verzi cviku je třeba se rozkročit na šířku ramen, kolena mírně vybočit do strany a narovnat záda. Paty při provádění dřepů zůstávají na podlaze. Pohyb do dřepu končí dotknutím se stehen a lýtek.
Zdroj: Healthline