Syndrom neklidných nohou, jinak také známý jako syndrom probuzení svalového neklidu, se vyskytuje zejména u lidí s vyšším věkem. Neznamená to ale, že nemůže postihnout i mladší osoby. Tato porucha se může projevovat několika příznaky. Nejčastěji je syndrom neklidných nohou popisován jako mravenčení či nepohodlí v končetinách, někdy dochází až k pocitu „elektrického šoku“.
Přestože syndrom neklidných nohou je zaznamenáván jako diagnóza již od poloviny 20. století, odborníci stále nenašli jednoznačnou léčbu, která by napomohla k úplnému vymizení příznaků. Lékaři však dovedou pracovat na zmírnění této nepříjemné poruchy.
Příznaky syndromu neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou se objevuje nejčastěji v noci během spánku. Postiženou osobu obvykle probouzí nepříjemné pocity, které způsobují naléhavou potřebu pohybu nohou či paží. Příznaky poruchy se mohou projevovat například:
- Svěděním
- Brněním či mravenčením
- Dojmem „elektrického šoku“
Pocit svědění může zasáhnout jak nohy, tak ruce. Obvykle jsou postiženy obě strany těla, není však výjimkou citlivost pouze na jedné straně.
Brnění, někdy též označováno jako mravenčení, je nepříjemný až bolestivý pocit v nohou a pažích, který většinou vyústí k neustálé potřebě pohybu. Postiženou osobu zasáhne netrpělivost, která je často zodpovědná za nekontrolované pohyby.
Někdy má osoba, trpící touto poruchou, dojem, že je zasažena elektrickým šokem. Nejvýraznější projevy syndromu se objevují ve večerních a nočních hodinách, což ovlivňuje i kvalitu spánku. Končetiny jsou proto neklidné a je tedy obtížné usnout. Během dne při každodenních činnostech nemusí být příznaky tak silné, a proto je nemusíte vůbec zaznamenat. Jakmile přepnete tělo do klidového režimu, nepříjemné pocity nepohodlí se mohou znovu objevit.
Rizikové faktory syndromu neklidných nohou
Mechanismy, které tyto příznaky způsobují, jsou stále neznámé. Odborníci se však domnívají, že syndrom neklidných nohou má neurologickou příčinu. Syndrom se vyskytuje především v rodinách postižené osoby, je tedy velmi pravděpodobná dědičnost této poruchy.
Faktory syndromu neklidných nohou jsou ovlivněny i jinými patologickými nebo fyziologickými stavy:
- Diabetes
- Neurologické choroby
- Těhotenství
- Selhávání ledvin
- Nedostatek železa
- Chudokrevnost
Syndrom neklidných nohou v těhotenství
Nepříjemné pocity v končetinách se projevují zhruba u třetiny těhotných pacientek. Příznaky se mohou objevovat po celou dobu trvání gravidity, avšak nejintenzivnější bývají obvykle během třetího trimestru. Léčba v těhotenství bývá často problematická, protože většina doporučených léčiv je vyloučena. Užívá se tedy hlavně železo a magnesium. Po porodu příznaky obvykle vymizí.
Jak předejít syndromu neklidných nohou u dětí?
Syndrom neklidných nohou postihuje hlavně starší jedince, avšak s poruchou se můžeme setkat i u mladších pacientů. Děti mají potíže s usínáním, převalují se v posteli, propínají a skrčují nohy nebo vstávají a ulevují si chůzí.
V případě, že se objeví příznaky u vašich dětí, je potřeba včasně odhalit faktory této poruchy, aby se zamezilo zhoršování syndromu. Doporučuje se navýšit příjem železa, poupravit denní režim a zařadit do něj i pravidelné pohybové aktivity. Pokud shledáváte závažnější případ, je na místě vyhledat pomoc lékaře.
Život se syndromem neklidných nohou
Ve většině případů nelze příznaky syndromu neklidných nohou úplně odbourat. Je ale možné zmírnit intenzitu této poruchy:
- S prvními příznaky se začít neprodleně pohybovat a chodit
- Studené či horké obklady, případně lázeň
- Masáže
- Pravidelná fyzická aktivita
- Dostatečná spánková hygiena
- Vyvážit jídelníček a vyhnout se kofeinu
V závažnějších případech, po domluvě s lékařem, se užívají i některá léčiva. Je však třeba si uvědomit, že mohou zhoršovat projevy syndromu.
Pokud se objeví některý z příznaků, neodkládejte návštěvu u lékaře. Probere s vámi možnosti a pomůže vám ulehčit živost se syndromem neklidných nohou.
Fotografie: Pixabay