Syndrom únavy nadledvinek se vyskytuje v důsledku dlouhodobého nebo náhlého stresu a chronických onemocnění. Jestliže zaznamenáte příznaky nedostatečnosti nadledvinek, není třeba panikařit. Existují přírodní léčebné metody, které podpoří jejich činnost a vrátí vám vaše zdraví.
Příčiny únavy nadledvinek
Tento syndrom je v určité fázi života pozorován u téměř 80 % světové populace. Vyvíjí se kvůli neustálému stresu a nedostatečné relaxaci. Náš organismu je neustále vystaven velkému množství fyzického, duševního a emocionálního stresu. Když se k tomu poté přidají ještě i chronická onemocnění, může tento syndrom vzniknout velmi snadno.
Klíčové příznaky únavy nadledvinek:
- pocit bolesti v oblasti nadledvinek
- potíže se soustředěním
- podrážděnost, změny nálady
- neustálá únava
- hormonální nerovnováha
- touha po sladkém i slaném
Jaká je funkce nadledvinek?
Tento orgán je umístěn nad ledvinami. Působí jako prvek endokrinního systému těla a pracuje na syntéze asi padesáti hormonů. Spolupracuje mimo jiné s hypotalamem a hypofýzou a je klíčový i pro správné zvládání stresu a náročných životních situací.
Jak pomáhají nadledvinky při stresu?
Jakmile mozek přijme signály hrozby, nadledvinky aktivují uvolňování adrenalinu. Tento hormon zvýší průtoku krve do mozku, srdce a svalů, aby byly tyto životně důležité orgány připraveny. V kůře nadledvinek se uvolňují také kortikosteroidy. Ty zpomalují trávení potravy, reakci imunitního systému a další funkce, které nehrají primární roli, aby bylo tělo připraveno na hrozící nebezpečí.
Pokud tedy naše tělo není schopno dobře zvládat stres, je patrné, že nadledvinky si dobře neplní svou funkci. Je možné, že jsou přetížené nebo jim hrozí poškození.
Jak nadledvinkám pomoci?
Vyplatí se zavést několik opatření:
- minimalizace fyzického a psychického stresu
- detoxikace těla
- pozitivní myšlení
- vyvážená strava
Právě jídlo může činnost nadledvinek velmi spolehlivě podpořit. Vyhněte se kofeinovým výrobkům a cukru, ale naopak zařaďte některé prospěšné potraviny:
- avokádo
- křupavá zelenina
- tučné ryby
- ořechy a semena (malé množství)
- mořské řasy
- olivový olej
Je nezbytné přizpůsobit svůj životní styl tak, aby tělo mohlo lépe a efektivně odpočívat.
- Noční spánek by měl trvat 8–10 hodin.
- Zařaďte pravidelnou a rozumnou fyzickou aktivitu
- Udělejte si čas pro sebe. Dopřejte si kosmetické procedury nebo relaxační koupele.
Takto efektivně podpoříte činnost nadledvinek a vyhnete se vážným zdravotním komplikacím.