Bolestivé, nepříjemné, obtěžující a choulostivé. Takto by se hemoroidy daly stručně charakterizovat. Přestože se o nich moc nemluví, je to nejrozšířenější onemocnění na světě.
Mnoho lidí trpí hemoroidy a neodvažují se o tom mluvit se svými přáteli nebo s rodinou. Hemoroidy jsou rozšířené cévy, které se nacházejí v konečníku. Jsou bolestivé a mohou se objevit v jakémkoli věku od dospívání u mužů i žen. Potýká se s nimi asi polovina lidí nad 50 let a v průběhu života je minimálně jednou řeší až tři čtvrtiny z nás. Jak hemoroidy rozpoznat, jak je léčit a co udělat, aby nás obtěžovaly do nejméně? Více prozradila lékařka Lauren Castiello.
Proč se hemoroidy tvoří
Hemoroidy mohou být vyvolány nebo zhoršeny mnoha faktory. Pro jejich prevenci nebo léčbu je důležité znát příčinu jejich vzniku. Vyskytují se stejně často u mužů jako u žen, jistou roli však hraje samozřejmě dědičnost. Zatímco u dospívajících osob se vyskytují pouze vzácně, u osob nad 40 let riziko vzniku hemoroidů strmě stoupá. Nejčastější příčinou vzniku hemoroidů u žen je těhotenství, jelikož plod matku tlačí na pánevní žíly a dochází k městnání krve.
Pokud se jedná o životní styl, pak ke vzniku hemoroidů s jistotou přispívá sedavý způsob života, konzumace alkoholu, strava s nízkým obsahem vlákniny nebo příliš kořeněná jídla, ale i dlouhé stání, velká fyzická zátěž nebo některé sporty (jízda na koni, cyklistika). Hemoroidy jsou typickým problémem lidí s poruchami vyprazdňování (zácpa i průjmy), dále více trápí obézní lidi a kuřáky. Mohou se objevit rovněž v důsledku nesprávné hygieny v oblasti konečníku.
Jak poznám, že mám hemoroid
Nejběžnějším příznakem je bolest v anální oblasti a také stopy krve na toaletním papíru nebo na povrchu stolice. Pokud je hemoroid naplněn sraženou krví, objevuje se bolest, tlak, řezání nebo svědění, podráždění a bolest v oblasti konečníku. Někteří pacienti udávají také pocit vlhkosti kolem konečníku. Po zhojení může kolem konečníku zůstat nadbytečná kožní řada, která se již musí odstranit chirurgicky.
Jak vyzrát na hemoroidy bez návštěvy lékaře
Vyjma užívání a aplikace léků a různých mastí je při hemoroidech důležité eliminovat zácpu, které je nejčastější příčinou jejich vzniku. Obohaťte tedy v prvé řadě svůj jídelníček o vlákninu. Jídlo s vysokým obsahem vlákniny vám pomůže bojovat proti zácpě a usnadní průchod střev, protože zvyšuje frekvenci vyprazdňování. Vyvarujte se větší konzumace alkoholu a vynechejte dráždivá pálivá jídla. Také je velmi důležité dbát na dostatečný pitný režim (cca 2 litry denně) a dostatek pohybu.
Dodržujte také pečlivou hygienu konečníku – máte-li sklony k hemoroidům, je ideální omývání konečníku po každé stolici, dále denní sprchování nebo sedací koupele (heřmánek, dubová kůra), případně používání antibakteriálních vlhčených ubrousků.
Použití epsomské soli a glycerinu
Touto směsí lze zmírnit bolest a krvácení při hemoroidech. Protizánětlivé a projímavé vlastnosti epsomské soli mohou mít na hemoroidy zklidňující účinek. Glycerin absorbuje vlhkost a zmírňuje svědění. Vyskytuje se také v čípcích určených ke zmírnění zácpy u kojenců. V obkladu smíchejte 2 polévkové lžíce glycerinu s malou špetkou epsomské soli. Poté aplikujte lék na oblast konečníku. Opakujte ráno a večer po dobu 3 dnů.
Všestranný kokosový olej
Tento olej má značné kosmetické a zdravotní účinky. Jeho protizánětlivé a analgetické vlastnosti zklidňují podráždění a záněty kůže. Kokosový olej lze smíchat s dalšími přísadami a můžete ho také použít k léčbě hemoroidů, a to několika způsoby. Vezměte si jednu polévkovou lžíci panenského kokosového oleje a půl polévkové lžíce šafránu, vše smíchejte a naneste na zanícenou oblast.
Ulevte si od bolesti ihned
Obklad z kostek ledu vám dočasně uleví od bolesti při hemoroidech. Vložte kostky ledu do malé čisté utěrky a přiložte ji na bolestivé místo na 10 až 15 minut. Postižené místo můžete také potírat jablečným octem. Pokud je bolest příliš silná, zřeďte ocet vodou. Během dne pak tento proces třikrát zopakujte.
Zdroj: Healthline