Barva moči se mění v závislosti na úrovni hydratace, ale může se měnit také v důsledku pigmentů v potravinách nebo při užívání léků.
Lékaři označují standardní barvu moči jako „urochrom“. Moč přirozeně nese žluté barvivo. Pokud jste dostatečně hydratovaní, vaše moč bude mít světle žlutou, téměř čirou barvu. Pokud se dehydratujete, vaše moč získává tmavě jantarovou, nebo dokonce světle hnědou barvu. Někdy může být barva vaší moči známkou zdravotního stavu, který je třeba řešit. Barva moči se může lišit v závislosti na tom, co jíte, jaké léky užíváte a kolik vody vypijete. Existují případy, kdy neobvyklá barva moči může být důvodem k obavám, říká doktorka Avi Varma.
Čirá moč
Čirá moč naznačuje, že pijete více vody, než je denní doporučené množství. Hydratace je sice dobrá věc, ale pití příliš velkého množství vody může vaše tělo připravit o elektrolyty. Moč, jež občas vypadá čirá, není důvodem k panice, ale moč, která je vždy čirá, může znamenat, že je třeba omezit množství vypité vody. Čirá moč může také ukazovat na problémy s játry, jako je cirhóza a virová hepatitida. Pokud nepijete velké množství vody a máte neustále čirou moč, měli byste navštívit svého lékaře.
Nažloutlá až jantarová moč
Barva „typické“ moči spadá do spektra od světle žluté po sytější jantarovou barvu. Pigment urochrom, který je přirozeně obsažen v moči, se s pitím vody více ředí. Urochrom vzniká tím, že vaše tělo rozkládá hemoglobin, bílkovinu, jež přenáší kyslík v červených krvinkách. Ve většině situací bude barva vaší moči záviset na tom, jak moc je tento pigment zředěný. Velké množství vitamínů skupiny B v krevním řečišti může také způsobit, že se moč bude jevit jako neonově žlutá.
Červená nebo růžová moč
Moč může vypadat červeně nebo růžově, pokud jíte ovoce s přirozeně sytě růžovým nebo purpurovým pigmentem, jako např. červenou řepu, rebarboru či borůvky. Červená nebo růžová moč může být způsobena něčím, co jste nedávno snědli, ale někdy existují i jiné příčiny. Některé zdravotní stavy mohou způsobit, že se v moči objeví krev, což je příznak známý jako hematurie, včetně zvětšené prostaty, ledvinových kamenů či nádorů v močovém měchýři a ledvinách.
Oranžová moč
Pokud se vám moč zdá oranžová, může to být příznak dehydratace. Jestliže máte kromě světlé stolice také oranžovou moč, může se vám do krevního oběhu dostávat žluč kvůli problémům se žlučovody nebo játry. Oranžovou moč může způsobovat také žloutenka dospělých.
Modrá nebo zelená moč
Modrá nebo zelená moč mohou být způsobeny například příjmem potravin nebo nápojů obsahujících umělá barviva, jako jsou například modrá nebo zelená želé nebo nápoje s těmito barvivy. Nicméně, modrá nebo zelená moč také může být příznakem zdravotních problémů, jako je například infekce močových cest, poruchy jater, poruchy metabolismu mědi nebo poruchy metabolismu bilirubinu. Pokud je vaše moč po dlouhou dobu modrá nebo zelená, měli byste navštívit lékaře.
Tmavě hnědá moč
Tmavě hnědá moč může být způsobena několika faktory, které se týkají především zdraví močového traktu a ledvin. Mezi nejčastější příčiny tmavé moči patří nedostatek tekutin, dehydratace, poranění močových cest, infekce, porucha jater nebo užívání některých léků. Stav zvaný porfyrie může způsobit nahromadění přírodních chemických látek v krevním řečišti a způsobit rezavou nebo hnědou moč.
Zakalená moč
Zakalená moč může být známkou infekce močových cest. Může být také příznakem některých chronických onemocnění a stavů ledvin. V některých případech je zakalená moč dalším příznakem dehydratace. Pokud máte zakalenou moč a jste těhotná, může to být příznakem nebezpečného stavu zvaného preeklampsie. Jestliže se u vás během těhotenství objeví zakalená nebo bublinkovitá moč, měla byste se ihned obrátit na svého lékaře a informovat ho.
Zdroj: Healthline