Pokud vás občas přepadne zvýšená tepová frekvence neboli tachykardie, zkuste metody, které ji zmírní za méně než minutu. Jestliže je situace vážná, vyhledejte lékaře.
Vyšli jste schody, prošli se s pejskem kolem domu nebo zaběhli své pravidelné kolečko a sotva můžete popadnout dech? Možná jste také zaznamenali zvýšenou tepovou frekvenci. Taková situace se odborným termínem nazývá tachykardie. Kromě fyzické zátěže a stresu může souviset i s rozvojem závažných onemocnění, říká lékařka Payal Kohli.
Příčiny zvýšené tepové frekvence
Nejčastějšími příčinami, jak už bylo zmíněno, je fyzická námaha nebo stres. V takovém případě to nemusí hned znamenat, že je s vámi něco v nepořádku. V některých případech však může být tachykardie jedním z příznaků vážné choroby. Pokud se k ní přidají i jiné symptomy, jako například horečka, rozhodně neváhejte navštívit lékaře. Jak tachykardii zastavit?
Ponořte se do studené vody
S poklesem tělesné teploty se tachykardie zpomalí. Tímto způsobem se nervový systém přizpůsobuje novým podmínkám. Srdce bude reagovat rychleji na pokles teploty, protože je blíže než zbytek těla. Co byste měli udělat?
Naplňte větší lavor studenou vodou. Čím studenější, tím lepší. Zadržte dech a pokud je to nutné, zacpěte nos rukou a ponořte hlavu na několik vteřin do ledové vody. Pokud nemůžete najít vhodnou nádobu, naplňte si dlaně vodou a ponořte do ní obličej. Můžete také tvář masírovat kostkami ledu, hlavně oblast spánků.
Znáte Valsalvův manévr?
To je jeden ze způsobů, jak ovlivnit plicní nerv, který řídí srdeční frekvenci. Způsob provedení je následující. Zhluboka se nadechněte a zpevněte břišní svaly. Zadržte si nos palcem a ukazováčkem, zavřete ústa a oči. Pokuste se vydechnout s ucpaným nosem a zavřenými ústy, přitom stále napínejte břišní svaly.
Je třeba poznamenat, že žádná z výše popsaných metod by neměla být použita, pokud je tachykardie doprovázena silnými bolestmi na hrudi nebo těžkým nedostatkem vzduchu. V takových případech byste měli ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Zdroj: Healthline, Healthline