Těhotenství se často prezentuje jako vůbec to nejkrásnější období v životě ženy. Ale objevit se může i těhotenská deprese. Zatím však jenom u zlomku žen. Většina vidí vždy to dobré. Vždyť přeci očekáváte miminko, můžete se v klidu připravovat, nakupovat nové věci a vybavení. Jenže ne pro každého je tento průběh těhotenství v souladu s realitou. Některým ženám radost z miminka kazí obavy, strachy, úzkosti a deprese. Tyto předporodní stavy postihují až pětinu žen.
Příznaky předporodní deprese se objevují plíživě a pomalu, u těhotných navíc hrají velkou roli hormonální vlivy, přírůstek váhy, obava z porodu a jeho možných komplikací a další faktory. Do jisté míry jsou tyto změny přirozené, ale je třeba dobře vědět, kde tedy končí normální obavy maminky a začíná zdravotní problém.
Kde je hranice
Občasná nejistota a obavy jsou přirozené. Pokud ale žena nedokáže tyto pocity ovládat a všímá si jich i její nejbližší okolí, je nejspíš něco v nepořádku. Jsou to ženiny přetrvávající pocity strachu, úzkosti a obavy, že příchod nového potomka nezvládne a nedokáže se o něj dobře postarat. Nemocná žena také propadá častějším pocitům beznaděje, častěji pláče, je více unavená nebo má potíže se spánkem a příjmem potravy. Takové projevy by se neměly podceňovat a ignorovat, mohou mít vážné následky.
Kdo je více ohrožen
Je přirozené, že některé ženy jsou k těmto potížím náchylnější. Typicky jde o ženy, které:
- Předporodní depresí trpěly už dříve
- Úzkostné stavy, deprese a podobné pocity mají v rodinné anamnéze
- Mají komplikované nebo rizikové těhotenství
Je nezbytně nutné proti těmto pocitům zakročit a takové ženě poskytnout pomoc i podporu. Pokud žena při depresi málo jí, může vyvíjející se plod trpět nedostatkem živin a následkem toho může být nejen podvyživený, ale může mít i oslabenou imunitu a celou řadu dalších zdravotních komplikací.
Nenarozené miminko také reaguje na to, co prožívá matka, která jej v sobě nosí, což se může projevit i na jeho chování po narození. Není-li situace vhodně řešena, mohou být následky skutečně velmi vážné.
Jak pomoci
V prvé řadě by se úzkostné ženy měly alespoň na čas odstřihnout od internetových diskusí a sociálních sítí. Ty mohou jejich pocit nejistoty a úzkosti jen posílit. Úzkostně a nejistě si totiž po jejich přečtení často připadají i zdravé matky. Naopak je vhodné zařadit do denního programu aktivity, které těhotnou ženu rozptýlí a navodí ji nějaké příjemné pocity. Může se jednat o setkání s přáteli, masáž, návštěvu kina či divadla, procházku v přírodě. Vhodné je něj taky vyzkoušet akupresuru či gravidjógu, nebo i homeopatii.
Není ale výjimečné, že na řadu musí přijít i psychologická pomoc. Není to žádná ostuda a v žádném případě to nic neříká o tom, jaká bude dotyčná matka. S těmito potížemi se prostě může setkat úplně každá. Existují psychologové, kteří se specializují na těhotenské poradenství. Ty dokážou vést debatu s těhotnou matku velice konstruktivně a umí zahnat nerealistické obavy a úzkosti, které ji pronásledují. Obvykle stačí několik sezení, kde se žena také naučí několik terapeutických aktivit, které ji v případě potřeby mohou pomoci.
Klíčová je v této situaci také úloha otce dítěte, případně nejbližší rodiny. Ti by neměli matku zesměšňovat nebo ji pokládat za přecitlivělou, ale pokud možno její obavy brát vážně a snažit se je společně konstruktivně řešit. Vyhnete se tak možným nepříznivým následkům pro matku i dítě.