Vnímejte signály svého těla pečlivě a dbejte na své zdraví. Pokud tak zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě jednejte. Může se jednat o potíže se srdcem, říká lékařka Payal Kohli.
Zdraví je věc, která je v životě nejdůležitější a je proto důležité jej bezpodmínečně chránit a pečovat o něj. Za tím však stojí celá řada faktorů od životního stylu, stravy a pohybu, je nutné si však také pozorně všímat svého těla a signálů, které nám dává. Ty totiž mohou pokazovat na nejednu zdravotní potíž, která by naše zdraví mohla ohrozit.
Když se ozve nemocné srdce
Zdraví srdce bývá velmi často spojeno také s celkovým zdravím a také především se životním stylem, jakým žijete. Je proto skutečně důležité o své tělo pečovat a dopřávat mu vše, co potřebuje, a to jak v těch potravinových, tak i nepotravinových složkách. Základem je tak zdravá strava, dostatek pohybu, absence nadměrného užívání alkoholu, cigaret a jiných rekreačních drog. Pokračovat by se dalo i dále, mnozí ale nejspíše pojem zdravý životní styl znají.
Bohužel někdy se i přes veškerou snahu, nedá zabránit určitým nepříznivým okolnostem a zdraví srdce je ohroženo bez ohledu na životní návyky. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pouze v USA ročně zemře přes 610 000 lidí na problémy se srdcem. Jedná se o vysoké číslo, které by však mohlo být nižší. Ve většině případů totiž začne tělo postiženého vykazovat určité signály, které jsou se srdečními potížemi spojené a na tento problém poukazují.
Bolest paží
Velká většina lidí, kteří překonali infarkt nebo podobné srdeční selhání, potvrdila, že jedním z podivných příznaků toho, že něco není v pořádku byly také bolesti paží. U mužů se objevovaly obvykle v levé paži a ženy naopak cítily nepříjemné pnutí nebo tlak v obou horních končetinách. Některé z nich si stěžovaly na bolesti loktů, ale také ramen nebo samotného svalu.
Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát důležité, při takových bolestech, které nemají logické odůvodnění jako například pád a naražení, svalové přemožení a další, je lepší kontaktovat lékaře. Je to totiž proto, že bolest srdce putuje nejčastěji do míchy, kde se nachází hned celá soustava nervů a nervových zakončení. Mozek tak může být zmatený a bolest srdce vyhodnotí jako bolest paže.
Dýchací potíže
Dalším častým příznakem, který může poukazovat na kardiovaskulární potíže, je také dušnost a problémy s dýcháním. Tyto potíže se tak většinou projevují právě častým popadáním dechu ale i těžkostmi s dýcháním, a to jak při jakékoliv fyzické zátěži, tak i za normálního klidového stavu. Pokud tak máte, problémy s dechem po vyběhnutí několika málo schodů, nebo se objevuje dušnost i zcela bezdůvodně, měli byste zvážit návštěvu lékaře.
Bezdůvodné potíže s dýcháním totiž nikdy nejsou jen tak a mohou být příčinou mnoha různých potíží. Jednou z nich je také kardiovaskulární onemocnění, při kterém srdce nepracuje tak, jak má a dochází mimo jiné i plicním a respiračním komplikacím. Ty jsou nejčastěji způsobené nesprávnou srdečnou činností, při které se nesprávně okysličuje krev a tím pádem se také zhoršuje dýchání.
Nepřestávající kašel
Dalším problémem, který je spojován s nesprávnou činností srdce, je také dlouhotrvající a nepřestávající kašel. Ten je mimo jiné také spojen i s problémy s dýcháním a dušností, takže se jedná o přidružený příznak. Neměl by však být ignorován, a to zejména v případě, kdy dochází k vykašlávání krve nebo růžově či červeně zbarveného hlenu.
V takovém případě je na místě okamžitě, jakmile si toho všimnete, kontaktovat lékaře. I pokud by to nebyl příznak kardiovaskulárního onemocnění, není vykašlávání krve ani krvavého hlenu dobrým znamením. Problém se tak bude nacházet pravděpodobně někde v plicích a není dobré jej zanedbat a ignorovat.
Nadměrná úroveň stresu
Ačkoliv stres může být spojován hned s celou řadou nejrůznějších zdravotních problémů a komplikací, nejnovější studie jej spojují také s kardiovaskulárními potížemi. Podle nich může být nadměrná úroveň stresu spojená například s tachykardií, vysokým krevním tlakem nebo také sníženou srdeční frekvencí.
V každém případě se však nejedná o nic dobrého a stres obecně patří mezi nepříliš příznivé zdravotní jevy. Pokud tedy sami cítíte, že jste dlouhodobě psychicky vytíženější a stresují vás i běžné záležitosti a maličkosti, promluvte si o svém problému s odborníkem, který vám doporučí správný postup, kterého byste se měli držet.
Otoky nohou
Jedním z nejčastějších příznaků nemocného, nebo nesprávně pracujícího srdce jsou oteklé dolní končetiny s viditelně změněnou barvou. Ta bývá nejčastěji výrazně namodralá, nebo dokonce s rudým či fialovým odstínem. Tento doprovodní jev je způsoben nesprávnou činností srdce, kvůli které dochází také ke špatné cirkulaci krve, která se tak do této částí těla téměř nedostává.
K otokům nohou však může docházet například při dlouhém stání, nárazově vyšší fyzické námaze nebo také během těhotenství. Jak tedy vědět, kdy se jedná o běžnou záležitost a kdy je už něco špatně? Při výše zmíněných okolnostech se většinou jedná o krátkodobou záležitost, která do několika hodin nebo dnů zmizí a již se znovu neobjevuje. Pokud ale s nateklými nohami bojujete delší dobu a dalo by se to nazvat chronickým problémem, je lepší zbystřit.
Nevolnost a nechuť k jídlu
Dalším možným příznakem, který poukazuje na potíže se srdcem mohou být také časté žaludeční nevolnosti a nechuť, nebo úplná ztráta chuti k jídlu. Jedná se však o příznak, který musíte pečlivě sledovat a vyloučit jiné případy, kdy k nevolnostem může docházet. Pokud si tak jste jistí, že se nemůže jednat o těhotenství, zkažené potraviny nebo jiné potíže, připravte se na cestu k lékaři.
Nevolnosti a nechuť k jídlu totiž mohou být způsobeny nesprávnou činností srdce. Jejím vlivem tak dochází k nadměrné akumulaci tekutin v oblasti jater a střev a tím také k nesprávnému trávení. Jedná se však o jeden z méně častých příznaků, který bývá mnohdy přidružen k jiným komplikacím a jiným druhům signálů.
Závratě a ztráta vědomí
Závratě anebo dokonce až ztráta vědomí patří mezi další nežádoucí jevy, které jsou úzce spjaty s možností kardiovaskulárních potíží. Většinu se tak stává kvůli neúměrně rychlému poklesu krevního tlaku, ke kterému by za normálních okolností nemělo docházet. Pokud tedy pozorujete opakování těchto příznaků, kontaktujte lékaře a podstupte potřebná vyšetření.
Zejména v případě, kdy dochází k opakovaným a častým závratím nebo také k častému problému se ztrátou vědomí. Tyto potíž jsou totiž opět sami o sobě dosti nebezpečné, a proto je lepší nic nepodcenit a včas jednat. Při chronickém opakování by totiž mohlo snadno dojít k zranění, a to bez ohledu na příčinu těchto problémů.
Zdroj: MedicalNewsToday