Stav, který můžete znát pod názvem aneuryzma aorty, může být smrtelný a často nemá nijak výrazné projevy. Ročně si vyžádá několik milionů obětí.
Slovo aneuryzma aorty má význam ve starořečtině, kde aneuryzmat znamenal dilatace, neboli rozšíření. Podle královny Marie tento stav znamená patologické rozšíření aorty včetně jednoho nebo více jejich segmentů, které mají následně tendence se zvětšovat tak dlouho, dokud nedojde k prasknutí. Aneuryzma aorty je zasažená část uvnitř aorty, což je hlavní krevní céva, která roznáší krev do celého těla. Jakmile je aortální stěna oslabena, krev do ní tlačící může začít způsobovat nafouknutí aorty jako balónku.
Typy tohoto onemocnění
Typy aneuryzmat aorty závisí hlavně na jejich umístění. Nejčastěji k tomu ovšem dochází na dvou místech, a to jsou hrudník a břicho. Můžeme mít tedy buď aneuryzma hrudní aorty nebo aneuryzma břišní aorty. Aneuryzma aorty může být za pomoci speciální léčby kontrolována a léčena, je ovšem nutné nemoc podchytit včas.
Většina lidí se bohužel dostane k lékaři pozdě. Nemoci si z dobrých důvodů přezdívá „tichý zabiják“, jelikož příznaky se projevují jen výjimečně. Pokud se začnou projevovat, jsou následující. Můžete začít trpět bolestí v dolní části zad. Ta často vystřeluje do hýždí, nohou či třísel. Intenzivní bolest břicha, ať už stálá nebo přechodná, taky není dobrým znamením. Dochází k pocitu tlukotu srdce a silné pulzace v břiše, to je obzvláště velkým varovným signálem, pokud dokážete na břiše nahmatat měkký pulzující útvar.
Jak ji rozpoznat
Jestliže nemáte to „štěstí“ a vaše aneurysma probíhá bezpříznakově, máte šanci jej rozpoznat v pozdějším stádiu. Jakmile totiž rychle roste, začne docházet k trhlinám a prasklinám, které začnou uvolňovat krev ven.
Projevuje se to náhle vzniklou a silnou bolestí v břiše, bledostí, suchem v ústech, zrychleným tepem, pocitem na omdlení a šokem. Tohle je ovšem už život ohrožující a doufáme, že aneurysma se každému podaří rozpoznat podstatně dříve.
Dříve tuto nemoc můžete rozpoznat za pomoci CT, angiografie či ultrazvuku. Pokud ovšem nechcete zbytečně strašit a nejste si vůbec jistí tím, jestli máte na toto onemocnění podezření, můžete si zkusit rychlý test. Natáhněte dlaň a palec se snažte vší silou napnout tak, aby se dostal za hranici malíčku.
Zdroj: DailyMail