Testosteron je mužský pohlavní hormon, který v těle plní řadu funkcí. Podporuje růst svalové a kostní hmoty a dodává bojovnost a odvahu riskovat. Problém ale nastává ve chvíli, kdy je testosteronu v krvi buďto příliš mnoho, což někdy narušuje schopnost soustředění, ale také paměť a schopnost empatie, tedy vcítění se do ostatních lidí. Horší případ nastává, pokud má muž testosteronu ve svém krevním řečišti dlouhodobě příliš málo.
Naštěstí lze hladinu hormonů v krvi poměrně snadno regulovat složením své stravy. To, co máme na svém talíři je vlastně zásobárna stavebních prvků, které se v průběhu trávení změní na součásti našeho těla, vyživují buňky a způsobují buďto správné nebo nesprávné fungování mimo jiné také hormonální soustavy těla, a to podle toho, zda je to strava vhodná nebo ne. Jak ale zjistit, které potraviny hormonálnímu systému prospívají a které ne? My jsme pro vás sestavili žebříček těch nejhorších potravin, které mohou muži své produkci testosteronu dopřát.
1. Sója a sójové produkty
Sójové boby, které bývají zejména pro vegetariány zásadní součástí jídelníčku, jsou také bohatým zdrojem fytoestrogenů, tedy látek, které fungují v těle úplně stejně jako ženské pohlavní hormony. Muži, kteří ve vyšší míře a pravidelně konzumují sójové produkty, vykazují známky zvýšení ženského hormonu a zároveň pokles mužského hormonu, což se projevuje jednak jemnějším hlasem, prsní citlivostí a dalších projevů, které přestaly poté, co testovaní muži sóju ze svého jídelníčku vyřadili. Pro lepší pochopení této problematiky je zapotřebí ještě další řada výzkumů, nicméně pokud má muž s hladinou testosteronu problém, určitě by se měl konzumaci sóji vyhnout.
2. Mléčné výrobky
Nejde ani tak o mléko samotné, jako o to, čím byly krmeny krávy, od nichž pochází. Vzhledem k současným chovatelským metodám a zvyklostem ve výživě těchto velkých savců dochází totiž k nadlimitní přítomnosti syntetických i přírodních hormonů jak v těle krávy, tak i v jejím mléce. Kromě jiného bývají krávy krmeny právě sójou, což zvyšuje přítomnost fytoestrogenů v jejím mléce, odkud se dostanou i do mužského těla, kde se odrazí na tvorbě testosteronu. Pokud se tedy muž s nedostatkem testosteronu rozhodne pít mléko, mělo by být zásadně z domácích chovů od zvířat, která nebyla krmena podobným druhem potravy.
3. Alkohol
Zní to už téměř jako klišé, nicméně alkohol, přesto že je jednou z mála povolených psychoaktivních látek, nejenže má negativní dopad na celkové zdraví organismu, ale kromě jiného také neprospívá ani hormonální soustavě. Zatímco jedna studie prokázala, že malé množství alkoholu hladinu testosteronu zvyšuje, jeho pravidelná konzumace ve vyšších dávkách se naopak projevuje jeho poklesem. Naopak v u žen podle studie alkohol snižuje hladinu estrogenu a naopak zvyšuje testosteron.
4. Máta peprná
Mátový čaj je sice uklidňující, ale také tato mentolová bylinka snižuje hladinu testosteronu v krvi. Vliv esenciálního mátového oleje na hladinu hormonů vědci testovali na laboratorních potkanech, u kterých se prokázal jeho vliv právě na pokles hladiny testosteronu. Nicméně veškeré tyto studie mohou být zavádějící, neboť byly testovány zejména na zvířatech, případně na ženách.
5. Pečivo a zákusky
Přílišná konzumace pečiva a zákusků u mužů, kteří navíc pili hodně mléka, a jedli málo zelené zeleniny se zásadním způsobem projevila na hladině testosteronu v krvi. Tito muži měli snížené množství svalové hmoty a naopak mělo jejich tělo tendenci k ukládání tuku v tzv. ženských partiích, tedy na břiše, bocích a v oblasti hýždí.
Fotografie: Pixabay