Dlouhé převalování v posteli a neschopnost usnout. To je problém, se kterým se pere mnoho lidí ve všech civilizovaných zemích. Tyto jednoduché triky vám usínání ulehčí.
Nebojte se. U čtení tohoto článku neusnete, tedy alespoň doufáme. Získáte tu ale informace, které vám s vaším trápením pomohou. Špatný a nedostatečný spánek je nejčastější příčinou chronické únavy a velmi častou příčinou úzkostných poruch a depresí. Je tedy lepší těmto komplikacím předcházet a řešit spánek ještě před jejich vznikem. Existují totiž vědecky ověřené způsoby, které vám pomohou zbavit se špatných návyků, jež vám komplikují klidný průběh usínání.
Jdeme proti přírodě
Od samotného počátku lidstva bylo normální, že se člověk probouzel s východem slunce a ke spánku se chystal s jeho západem. V posledních několika staletích to však „lámeme přes koleno“ a je to znát právě na kvalitě odpočinku. Člověk moderního světa si zkrátka nemůže dovolit řídit se podle slunce. Velká část lidí vstává do práce třeba už ve tři hodiny ráno, jindy chodí spát dlouho po půlnoci a v týdnu nespí v noci vůbec, protože má noční směnu.
Tito lidé jsou právě nejvíce ohroženi vznikem chronických potíží. Nejlepším řešením by samozřejmě byla změna způsobu práce, to ale často nelze. Pak tedy nezbývá, než přizpůsobit prostředí ke spánku tak, aby bylo co nejpřirozenější. Vždycky by tam měla být tma, nebo alespoň šero. Žádné blikající diody či zářící obrazovky. Světelným zdrojům tohoto typu je dobré se vyhnout alespoň hodinu před spaním. Pokud jsou v okolí rušivé zvuky, nezbývá, než si vzít špunty do uší.
Stres brání klidnému spánku
Problém ale mají nejen lidé, kteří pracují na směny. Mají ho i ti, kteří mají zdánlivě přirozenou pracovní dobu, a přesto mají s usínáním velké potíže. Značná část z nich se totiž nedokáže oprostit od pracovních záležitostí ani po tom, co přijde domů. Jsou tak v trvalém stresu a leckdy si i vyčítají, že se ve volném čase naplno nevěnují své rodině. Tady jsou na místě různé relaxační techniky a správná hygiena spánku. Pomoci mohou i bylinky, které mysl uvolní.
Nejlepší je začít změnou stravy a zavést pravidelné procházky. Nevěřili byste, co s takovým vystresovaným člověkem dokáže udělat chutná a pravidelná strava s minimem kávy společně s každodenní půlhodinovou procházkou v lese. Hotové divy. Když zároveň do stravy zapojí i dostatek omega 3 mastných kyselin – postačí každý den hrstička nesolených a nepražených ořechů – zbaví se vysokých hladin stresových hormonů, které ho nyní tlačí do úzkých, a bude jak vyměněný.
Nejen hygiena těla, ale hlavně hygiena spánku
Pro snížení hladiny stresových hormonů působí příznivě i horká koupel, nebo alespoň sprcha. Působí i jako psychycký předěl, kdy teplou vodou oznámíme tělu, že se půjde brzy spát. Rovněž by člověk neměl jít do postele hladový. Nemluvíme tu o nějakých lukulských hodech na noc, ale spíše o malém kousku sýra nebo o neslazeném mléčném výrobku pouze na zahnání hladu. Také nohy v teple jsou pro mnohé lidi nepostradatelné. A ložnici je potřeba před spaním vyvětrat.
Moderní, vystresovaný a k smrti unavený člověk padne jak prkno na postel a hlava prostě nedokáže vypnout. Ještě v horším případě pak mozek promítá vzpomínky z minulých nocí, kdy se převaloval na posteli v polobdělém stavu. Kdysi si lidé na odreagování vymysleli počítání oveček. Dnes už jsme zvyklí usínat třeba při audioknize, která myšlenky odvede jinam.
Zdroj: Healthline