Skácel se na zem a bylo po něm. Takto vypadá infarkt ve filmu, byť náhlé příhody se mohou stát, povětšinou předchází infarktu varovné příznaky. Pozor by si měli dát také všichni, kteří jsou starší 50 let, mají nadváhu, trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo vysokým cholesterolem.
Taktéž hrozí infarkt lidem v permanentním stresu nebo při náročném povolání, kde je nutné mnohahodinové soustředění pod tlakem zodpovědnosti nebo okolních podmínek. Jaké další příznaky by mohly varovat před možným infarktem?
Infarkt myokardu
Pod názvem infarkt myokardu se skrývá srdeční onemocnění, které se též nazývá srdeční mrtvice a dochází při ní k uzavření nebo ucpání věnčitých tepen. Srdce nemá vlivem ucpání tepen přívod kyslíku a živin, dochází následně k odumření postižené části srdečního svalu. Nejčastěji dochází k tomuto jevu v zúžení tepny vlivem krevní sraženiny.
Nejčastější příznaky infarktu myokardu
Mezi zjevné a nepřehlédnutelné symptomy srdečního záchvatu patří bolest na hrudi. Při přicházejícím infarktu však může bolet dotyčného žaludek nebo nesnesitelně pálit žáha. Dochází také ke stavu úzkosti a nenadálého strachu.
Lidé s vysokým krevním tlakem naopak trápí dlouhodobý a přetrvávající kašel, který může upozorňovat na špatně fungující srdce. V každém případě je vždy dobré se obrátit na kardiologa nebo praktického lékaře. Kromě toho je nutné sledovat další příznaky možného infarktu.
Bolest, píchání nebo nepohodlí na hrudi
Z filmů mají pacienti pocit, že infarkt přichází s nesnesitelnou bolestí na hrudi. To sice může být pravda, ale ne vždy se musí jednat o bolest v pravém slova smyslu. Může se jednat o nepříjemné pocity na hrudi, píchání při odpočinku nebo zatuhlost a dušnost, každopádně je vhodné se obrátit na lékaře a situaci zkonzultovat.
Nevolnost, bolest břicha a pálení žáhy
Infarkt mohou doprovázet zažívací obtíže, nevolnost doprovázená bolením břicha nebo pálením žáhy. U žen se objevuje také zvracení. V případě, že tyto příznaky doprovází dušnost nebo bolest u srdce, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.
Závratě a dezorientace
V případě, že člověk ztrácí orientaci nebo je mu na omdlení, může jít také o infarkt. Tím spíše, když ztrátu vědomí doprovází žaludeční potíže, pálení žáhy nebo dušnost. Náhlá ztráta sil, omdlení nebo závratě mohou znamenat také pokles cukru v krvi při velké přestávce mezi jídly nebo dehydrataci, je však vhodné konzultovat tyto obtíže s lékařem.
Náhlá i dlouhotrvající únava
Náhle nezvládnete vyjít dvě patra po schodech nebo je pro vás obtížné tlačit nákupní vozík s jídlem? Rozhodně kontaktujte lékaře. U starších lidí není fyzická slabost výjimečná, ale je vhodné zkontrolovat srdce. Taktéž může být příznakem infarktu dlouhodobé vyčerpání.
Dlouhodobý kašel nebo pokašlávání
Nemůžete se dlouhé týdny zbavit kašle, který doprovází bílý nebo narůžovělý hlen? I to je příznak infarktu. Pokašláváním trpí lidé při přílišném stresu a může jít o srdeční arytmii, je proto nutné kontaktovat kardiologa.
Studený pot a pocení
Slabost, pocení nebo dokonce studený pot byste neměli podceňovat. Podle vědecké studie z Kanady studený pot doprovází 47 % všech případů infarktu.
Necitlivost končetin, brnění, ochrnutí
Netypické brnění v končetinách, které může vést až k necitlivosti či ochrnutí? Jedná se o narušený průtok krve v těle a zúžení krevních cév, což vede k infarktu.
Včasná pomoc zachraňuje život
Pokud pozorujete na sobě nebo na někom z blízkých některý z těchto příznaků, okamžitě konejte a volejte záchrannou službu. Popište zdravotní stav operátorce, která vyhodnotí informace a rozhodne, zda je nutný akutní převoz do nemocnice nebo možné ošetření na místě. Pamatujte, že včasné vyhledání pomoci může zachránit život. Nezanedbávejte také prevenci a chraňte své zdraví, jezte zdravě a pravidelně cvičte.