Ucpané tepny mohou postihnout člověka v naprosto každém věku. Toto jsou poměrně časté, ovšem velmi nenápadné příznaky, které vás před nimi varují.
Nejdůležitějším faktorem pro uzdravení ucpaných tepen je jejich včasné rozpoznání a následná rychlá léčba. Jde totiž o velmi nebezpečné onemocnění, při kterém se na stěnách tepen hromadí tukové látky (známé také jako plaky) zužující průtok krve. Tyto plaky však mohou způsobit, že vaše orgány nebudou získávat dostatečné množství živin, což může poškodit jejich správnou funkci, nebo také způsobit krevní sraženinu, která může kompletně zablokovat přívod krve do srdce nebo mozku, a zapříčinit tak infarkt či mrtvici, říká lékař James Beckerman.
Faktory, které zvyšují riziko vzniku ucpaných tepen
Přestože si mnoho lidí myslí, že ucpané tepny postihují především starší generace, objevit se mohou například i u mladých dospělých ve věku dvaceti let. Často se proto stává, že onemocnění zůstává být nepovšimnuto, což však může mít pro tělo velmi devastující následky. Riziko vzniku tohoto problému zvyšuje především:
- vysoká hladina cholesterolu v krvi,
- vysoký krevní tlak,
- kouření,
- obezita,
- neaktivní životospráva
Abyste ucpané tepny rozpoznali co nejdříve, níže se můžete seznámit s nejčastějšími příznaky, kterými se vás tělo snaží před jejich přítomností varovat.
Bolest v dolních končetinách
Když se v tepnách, které prokrvují dolní končetiny, nahromadí plak, může vás v důsledku začít bolet lýtko, stehno nebo jakákoliv jiná část těla nacházející se v této oblasti. Příznaky se mohou objevit zejména při chůzi nebo při cvičení.
Napětí v čelisti
Podle vědců z lékařské fakulty Harvardovy univerzity jsou napětí a bolest v čelisti běžnými příznaky anginy pectoris, která je důsledkem špatného prokrvení určité části srdce. Tyto nepříjemné pocity vznikají především proto, že hlavní nerv, který komunikuje s krkem, čelistí, hlavou a levou paží, přenáší bolavé signály ucpaných tepen vedoucích do nebo ze srdce.
Bolesti zad
Nebezpečný tukový plak se často hromadí v žilách nacházejících se v bederní části lidského těla. V důsledku sníženého průtoku krve a oslabení meziobratlových plotének v páteři se tak může postižený potýkat s náhlou a intenzivní bolestí zad.
Silné vypadávání vlasů
Silné vypadávání vlasů, zejména na temeni hlavy, řadí mnoho odborníků mezi časné známky blížícího se ischemického onemocnění srdce – a to v naprosto jakémkoliv věku. Tento problém se může objevit v důsledku ucpání tepen jak u žen, tak i u mužů a řešit byste ho měli neprodleně.
Záhyby v uších
Kožní záhyby na ušním lalůčku nebo záhyb v uchu směřující šikmo nahoru k dolnímu konci lalůčku byly již mnoha lékaři popsány jako jeden z tichých příznaků ischemické choroby srdeční. Předpokládá se, že záhyby způsobuje špatné prokrvení v krevním oběhu, zejména v srdečních tepnách.
Erektilní dysfunkce
Potíže s dosažením nebo udržením pevné erekce jsou častým důsledkem ucpání tepen v pánevní oblasti a jedním z nejčastějších varovných příznaků před infarktem. Odborníci však naštěstí odhadují, že se potenciální nebezpečí objevuje tři až pět let po vzniku tohoto problému, takže má postižený dostatek času na to, aby ho řešil se svým odborným lékařem včas.
Zdroj: WebMD