Infarkt je jedním z největších zabijáků v moderní společnosti. Netrápí nás choroby, na které se běžně umíralo před desítkami nebo stovkami let, ale se selháním srdce neumíme zatím dobře bojovat. Srdce slábne vlivem vnějších vlivů jako je nezdravý životní styl, stres nebo nedostatek pohybu.
Asi všichni také víme, že bychom měli zpozornět, pokud ucítíme silnou a náhlou bolest na hrudi. Bohužel ale velká spousta případů proběhne nenápadně, v podstatě bez příznaků, anebo s takovými symptomy, se kterými si infarkt nespojíme.
Jak poznáte tichý infarkt?
Tichý infarkt se projevuje jen velmi nenápadnými příznaky. Může se jednat o únavu, pálení žáhy, dušnost nebo zvláštní pocit na hrudi či na zádech. V běžném shonu života si však takových projevů ani nemusíte povšimnout nebo je jednoduše budete ignorovat, protože nejsou ničím výjimečné. V tu chvíli vám už ale může jít o život.
Rizikové skupiny
V řadě studií se prokázalo, že právě tiché infarkty představují až polovinu všech srdečních příhod. Na prodělaný infarkt se pak často přijde až při nějakých dalších zdravotních problémech, ale někdy už je pozdě a poškození srdce je vážné a trvalé.
Tiché infarkty mají tendenci se opakovat, takže se dá čekat, že pokud jste měli jeden, přijde dříve nebo později další, který už může být smrtelný. Tichý infarkt postihuje častěji muže než ženy. Zejména ohroženi jsou pak diabetici nebo ti, kdo mají v rodině srdeční choroby nebo historii infarktů. Riziko samozřejmě zvyšuje také kouření, nezdravá strava, alkohol a nedostatek fyzické aktivity.
Bolest zad?
Pokud se bojíte tichého infarktu, věnujte pozornost zejména nečekané bolesti zad. Pokud se však obáváte, že příznaky nerozpoznáte od běžné bolesti zad, můžeme vás uklidnit. Pokud víte, co sledovat, můžete svůj stav vyhodnotit správně.
Bavíme-li se o běžné bolesti zad, většinou pociťujeme bolest, která je bodavá a vystřeluje do jednoho místa. Jestliže se však jedná o možný příznak tichého infarktu, může být bolest stejně intenzivní, ale těžko by se vám podařilo ji lokalizovat – jednoduše ji vnímáte po celé oblasti hrudní páteře, nebo dokonce i po celých zad.
Prevence je důležitá
Řada těch, kdo patří do rizikových skupin, svou diagnózu prostě vezme tak, jak je, a smíří se s tím, že je jednou infarkt asi bude stát život. Ani se špatnými vyhlídkami ale není třeba házet flintu do žita. Prevencí a vhodným chováním se dá změnit více, než si možná myslíte. Ideální životní styl by měl zahrnovat jak správnou životosprávu s velkým přísunem zeleniny a ovoce, tak i odpovídající fyzické zatížení.
Velkým problémem je zejména pravidelný stres. Pokud máte náročné zaměstnání, které má vysoké nároky na vaše psychické zdraví, je dobré přemýšlet, zda by se pozice nedala změnit, nebo zda by bylo možné snížit stresové zatížení. Vyhýbat byste se měli i příjmu živočišných tuků a prim ve vaší stravě by měla hrát lehká rostlinná jídla s dostatkem vitamínů a minerálů.
Úvodní Fotografie: Freepik